Konyaspor Evinde Güçlü

Konyaspor Evinde Güçlü

17 Kasım 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Bu sezon aldığı başarılı sonuçlarla birlikte ligin üst sıralarına tırmanan ve oynadığı futbolla taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin takdirini kazanan Konyaspor’un bu başarısının altında birçok sebep yatıyor.

Teknik direktör İlhan Palut’un başarılı rakip analizleri ve futbol anlayışı, oyuncu grubu arasında yakalanan uyum, fizik kalite gibi birçok konuda oldukça iyi iş çıkaran Yeşil Beyazlılar, bu olumlu özelliklerinin yanı sıra kendi evlerinde de oldukça güçlü bir takım olarak öne çıkıyor. 2021/2022 sezonunun kendi evinde en güçlü takımları arasında yer alan Konyaspor, rakipleri için de zorlu bir dış saha maçı anlamı taşıyor.

Konya Rakiplere Dar Geliyor

Bu sezonun Hatayspor, Fatih Karagümrük gibi takımlarıyla birlikte en başarılı takımlarından birisi olarak gösterilen ve övgüyle karşılanan Konyaspor’da işler oldukça iyi gidiyor. İlk 12 haftada sadece Galatasaray’a mağlup olan ve o maçta da oldukça iyi bir performans sergileyen Yeşil Beyazlılar, 6 galibiyet ve 5 de beraberlik almayı başardılar.

Topladığı 23 puanla birlikte üçüncü sıraya yerleşen İlhan Palut ve öğrencileri, Konya şehrinde ise daha da güçlü bir takım haline geliyor. İç sahada oynadıkları 6 maçta 4 galibiyet ve 2 beraberlik alarak 14 puan toplayan Konyaspor, bu alanda 16 puan toplayan Beşiktaş’ın arkasında Gaziantep FK ile birlikte 2’inci sırayı paylaşıyor.

Süper Lig’deki Anadolu takımları arasında en kuvvetli taraftarlardan da birine sahip olan Konyaspor 12’inci adamın da desteğini aldığı maçlarda daha kendine güvenerek ve sağlam bir oyun tarzıyla sahaya çıkıyor ve resmen sahayı rakiplerine dar ediyor.

Kendi sahasında en son olarak geçen sezonun 29’uncu haftasında Fenerbahçe’ye 3-0 kaybeden ve o tarihten bu yana oynadığı toplam 12 iç saha maçında 6 galibiyet ve 6 beraberlik alan Konyaspor, yaklaşık 8 aydan bu yana sürdürdüğü iç sahadaki yenilmezlik serisini bu sezon karşılaştığı Fenerbahçe karşısında aldığı 2-1’lik galibiyetle sürdürmeyi de başarmıştı.

Sezonu nerede bitirirse bitirsin bu sezonun en başarılı takımlarından biri olarak gösterilmeye şimdiden aday olan Konyaspor’un bu başarısı, Aykut Kocaman yönetiminde gösterdikleri performanstan sonra en iyi performans olmaya oldukça yakın.

Yorum: Virüsün Oyuna Etkisi

Tüm ülkeleri etkisi altına alan ve uzun bir süre birçok spor dalının oynanmasını engelleyen COVID-19’un futbolu ne kadar etkilediği, taraftarlar statlara dönmeye başladıkça daha da iyi anlaşıldı.

Bir dönem taraftarsız oynanan maçlarda birçok büyük kulübün evlerindeki yenilmezlik serileri bozulurken şimdi taraftarların geri dönüşüyle birlikte serilere tekrar başlanmış olması gerçekten bu durumun en önemli örneklerinden bir tanesi.

 Futbolun en değerli öznelerinden birisi ve oynanma sebebi olan taraftarların sahada olmuş olmasından alınan güç, takımları çoğu zaman oldukça iyi bir şekilde etkiliyor ve bu sayede Konyaspor örneğinde olduğu gibi rakiplere korkutucu istatistikler gösterilebiliyor.