Koronavirüs Gölgesinde Olimpiyat 2020 Tokyo

2021 Yılına Ertelenen Tokyo Olimpiyatlarında Yeni Kurallar

Tokyo 2020 Olimpiyat covid-19 salgının Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak kabul etmesinin ve yüksek vaka artış oranının ardından, Olimpiyat Oyunlarını 2021 yılının yaz dönemine erteledi.

Koronavirüs gölgesinde Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanan sporcular sürecin yavaş yavaş kesinlik kazanması ve belirsizlikten uzaklaşması sebebiyle motivasyonlarını arttırdıklarını belirtiyor.

Gün be gün hazırlıkların hız kesmeden devam ettiği Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na katılacak her sporcunun koronavirüs testi yaptırması zorunlu hale getirildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) korkunç koronavirüs salgınına karşı almayı sürdürdükleri önlemleri bir bir açıklıyor.

IOC koronavirüs testi negatif çıkan sporcuların 15 günlük standart karantinaya girmelerine gerek kalmadığını bildirdi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ile Japonya Başbakanı Yoshihide Suga konu özelinde telefonda görüştü.

SÜREÇ NASIL İLERLEYECEK

Japon yetkililerin konuya çok önem verdiğini belirten Bach yurt dışında antrenmanlarına devam eden Japon sporcuların da aynı prosedüre sahip olduğunu bildirdi.

Konu hakkındaki bilgilendirmesine devam eden Thomas Bach sporcuların Tokyo’da bulunan Olimpiyat Köyü’ne giriş çıkış için konulan kurallara sporcular tarafından uyulmasında kendilerine ve yerel yetkililere yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Kuralları aktaran Bach Olimpiyat Köyü’ne girişlere 5 gün önceden izin verileceğini ve bir sporcunun elenmesi ya da müsabakalarını tamamlaması durumunda ise 2 gün içinde tesisleri boşaltması gerektiğini vurguladı. Thomas Bach konuşmasında “Bunun kesinlikle gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Çünkü Covid-19’a maruz kalma riskini en aza indirmek için Olimpiyat Köyü’nde kalanların sayısını azaltmamız, en aza indirmemiz gerekiyor.” ifadelerine yer verdi. Bu uygulanması planlanan sistem gerçekleşirse sorunsuz bir şekilde Tokyo 2020 Olimpiyatları yapılacaktır.

Katı Kurallar

Olimpiyat Köyü’ne giriş çıkışın yanı sıra, yurt dışından Japonya’ya gelecek tüm sporculara ve koçlara ülke içinde seyahat kısıtlaması getirileceği belirtilirdi.

Bunlara ek olarak ise olimpiyat oyunlarına katılacak her bir atletin antrenman, olimpiyat köyü, yemek tesislerine ve dinlenme mekanlarına tahsis edilen özel araçlara ulaştırılacağı bilgisi verildi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin Japon hükümeti ile aldığı kararların ardından bazı branşlarda (örnek olarak atletizm, güreş ve yüzme) yarışan sporcuların oyunların açılış ve kapanış törenlerine katılamaması gündeme geldi.