Kreatin Ne Zaman Alınmalı? Kreatin Egzersizden Önce mi Sonra mı Alınmalıdır?

30 Mayıs 2023 Kapalı Yazar: APHEX

This content has been archived. It may no longer be relevant

Kreatin en iyi antrenmandan sonra kullanılır. Bu besini antrenmandan sonra kullanmak en iyisidir. En iyi karbonhidratlarla birlikte alınır. Tek dozda alınan üç gram kreatin yeterlidir. Eğer hala yükleme aşamasındaysanız, 3 gramlık dozu gün içine yaymak mümkündür.

Müsabakalarda yarışan sporcuların kreatin alım saatleri değişebilir. Bu sporcular için kreatin en iyi antrenman öncesi ve sonrası tüketilir. Bunun ana nedeni ani etkisidir. 3 gram kreatinin etkisi tam bir hafta boyunca sürer.

Kreatin spordan önce veya sonra alınabilir mi?

Kreatini ne zaman alacağınız kullanım amacınıza bağlıdır. Antrenmandan önce kreatin alacak kişiler yarım saat öncesini tercih edebilirler. İlk kreatin dozu bir karbonhidrat veya protein içeceği ile tüketilmelidir. İkinci dozun da bu içeceklerle birlikte alınması tavsiye edilir. Antrenmandan 30 dakika önce tüketilen kreatin kaslardaki enerji tüketimini artırır. Yapı kreatin ile doyurulur.

Antrenmandan sonra kreatin tüketen bireyler kas stoklarını yenilerler. Büyüme gerçekleşir ve kas hücrelerinin hacmi artar. İnsüline benzer bir büyüme hormonu salgılanır ve dozajı maksimuma çıkarır. Egzersiz sonrası alınan kreatin, kasları hazır hale getirir. Bu sırada kreatini karbonhidratlarla birleştirmek en iyisidir.

Kreatin içmenin en iyi yolu nedir?

Kreatin en iyi protein veya karbonhidrat içeren bir içecekle tüketilir. Kreatin, yoğun spor salonu egzersizleri yapan kişilere yardımcı olur. Bu maddenin yavaş yapılan aerobik egzersiz üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Diyet kreatin içeriği yüksek gıdalar içeriyorsa takviye gerekli olmayabilir.

Kreatin içeceği hazırlama talimatları aşağıda listelenmiştir:

  • 3 g kreatin monohidrat hazırlamak gerekir. Kreatin Monohidrat en güvenilir takviye yapısıdır. Bunun yerine sıvı, nitrat veya etil ester kullanabilirsiniz.
  • Bu karışım 400 ml su ile birleştirilir.
  • Su yerine 400 ml proteinli shake kullanabilirsiniz.

Kreatinekinaz Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kreatin kinaz kalbe, iskelet sistemine ve diğer organlara zarar veren bir maddedir. Temel bir hücresel element olan bu madde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Kandaki kreatin kinaz seviyesi arttığında kas yıkımı da artar.

Kreatin kinaz tek başına kas hastalıklarının tedavisinde etkili değildir. Birçok klinik tanı gereklidir. Doğru tanı için kreatinin gibi elektrolitler, troponin ve potasyum seviyeleri ölçülmelidir.

Kreatin kilo alımına yol açar mı?

Kreatin, protein takviyeleri ile birlikte tüketildiğinde kilo alımına neden olabilir. Bu kilo artışları genellikle ödemden kaynaklanmaktadır. Atletik performansı artırmak için yaygın olarak kullanılan diyet takviyesi kreatin harika bir seçim olabilir. Kreatin monohidrat, protein için ana yapı taşıdır. Kreatin monohidratın yüksek konsantrasyonu, onu insan vücudu için hayati bir yakıt haline getirir.

Kreatin, kas kütlesini artırdığı gösterilen bir maddedir. Ancak yorgunluk da azalır. Bu madde kilo almak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Bazı insanlar kreatinin kilo alımına neden olabileceği gerçeğinin bir yan etki olduğuna inanmaktadır.

Ayrıca Oku: