Kylian Mbappe kimdir?

30 Mayıs 2023 Kapalı Yazar: APHEX

This content has been archived. It may no longer be relevant

Sizleri geleceğin futbol yıldızlarından biri olarak tarihe altın harflerle geçecek bir isimle tanıştıracağız. Fransa milli takımında ve oynadığı takımlarda büyük başarılara imza atmış ve önümüzdeki yıllarda da başarılarını katlayacak bir oyuncu: Kylian Mbappé!

Kylian Mbappé’nin Hayatı

Kylian Mbappé 20 Aralık 1998’de Bondy, Fransa’da doğdu. Kamerunlu bir futbol antrenörü olan babası ve Cezayirli bir hentbol oyuncusu olan annesi eski oyunculardı. Kylian sportmen bir ailede büyüdü. Tüm kardeşleri futbol tutkunudur. Kylian’ın futbola olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. Kylian’ın babasının, henüz altı yaşındayken ona koçluk yaptığı belirtiliyor.

Kylian mahallesinden ayrılmak istiyordu ve bunu yapabilmesinin tek yolunun futboldan geçtiğini biliyordu. Futbol onun en çok sevdiği şey. Fransa Futbol Federasyonu’nun (FFF) takdirini kazanacak kadar ünlenen genç futbolcu, yakın gelecekte önemli bir isim olacağının sinyallerini veriyordu.

Monaco yeni bir yıldızı ağırlıyor

Kylian Mbappé çocukluğundan ve Chelsea’nin genç takımında oynadığından beri büyük takımların dikkatini çekiyor. Yıldızının asıl parlayacağı yer olan Monaco Genç takımına katıldı.

“Genç yıldız” unvanını sonuna kadar hak eden mbappé, bir başka Fransız yıldız Thierry Henry’ye ait Monaco rekorlarını geride bıraktı. Bir maça başlayıp gol atan en genç Monaco oyuncusu oldu. 2016 yılında Monaco ile ilk profesyonel sözleşmesini ve üç yıllık kontratını imzaladı.

Monaco’da oynadığı yıllar boyunca Mbappé hem ülkenin hem de Avrupa’nın büyük kulüpleri tarafından takip edildi. Mbappe 2017 yılında takımıyla birlikte Şampiyonlar Ligi’nde yarı finale kadar yükseldi. Aynı yıl Fransa Ligue 1 Şampiyonluğunu da kazandı.

Mbappé ve Paris Saint-Germain macerası

Ağustos 2017’de Fransa’nın en büyük kulüplerinden biri olan Paris Saint-Germain’e kiralanan Mbappé, ilk sezonunda adını tüm dünyaya duyurmayı başardı. Mbappé hem hücumda hem de savunmada aktif rol oynayan ve takım arkadaşları tarafından beğenilen bir forvet.

Mbappé piyasa değeri ve transfer haberleriyle de sansasyon yaratıyor. İlk sezonunu Paris kulübünde kiralık olarak geçiren yıldız, Fransa’nın en pahalı oyuncusu ve aynı zamanda en pahalı genci olarak tarihe geçti. Bunu 145 milyon avro ve ek olarak 35 milyon avro harcadığı için yapabildi.

Mbappe, Neymar Di Maria ve Cavani gibi yıldızlarla birlikte oynadığı Paris Saint-Germain’de kariyerine devam ederken her geçen gün kendini geliştiriyor. Ligue 1’de 2018 – 2019 sezonunda Sezonun Oyuncusu seçildi. Paris ekibiyle hem 2018-2019 sezonunda hem de 2019-2020 sezonunda şampiyonluk yaşadı. 2019 -2020 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde ikinci oldu.

Mbappé ve Fransa Milli Takımı

Fransa milli takımının genç takımlarında ve A milli takımda forma giyen Mbappé, katıldığı turnuvalarda takımı adına attığı gollerle rakiplerinin korkulu rüyası haline geldi. 2016’da UEFA 19 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nı kazanan genç yıldız, 2018’de FIFA Dünya Kupası’nı kazanmak için adım attı.

Ödüllere Doyamayan Bir Yıldız!

Mbappé kazandığı kupaların yanı sıra önemli uluslararası birincilik ve onur ödülleri de aldı; 2017’de Golden Boy, 2018’de FIFA Dünya Kupası En İyi Genç Oyuncu ödülü,

2017 ve 2018’de Yılın Fransız Futbolcusu gibi prestijli ödüllere layık görüldü.