covid-19

Lig Maçları Ertelendi

Ülkemizde 11 Mart’ta ilk vaka ile görülmeye başlanan covid-19 virüsünün yayılmasının ve ülkemizde salgın halini almasının önlenmesi için lig maçları alınan bir kararla belirsiz süre ile ertelendi. Amerika, Avustralya, Kanada ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyada birçok ülkede yayılan virüsün ilk çıkış yeri olan Çin’de vaka sayısı azalmaya başladı. Covid-19 virüsü sebebiyle dünyada ölene kişilerin sayısı 10 bine yaklaştı.

İtalya ve İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde de lig maçları ertelendi ve lig durduruldu.

Virüsün ülkemizde ilk görülmesinden sonra önlem olarak lig maçlarının seyircisiz oynanması kararı alınmıştı. Geçen hafta oynanan bütün lig maçları seyircisiz statlarda oynanmıştı. Virüsün yayılmaması için maçların seyircisiz oynanmasının yeterli olmadığını gören Türkiye Futbol Federasyonu maçları erteledi.

Futbol Kulüpleri Kararı Destekledi

Seyircisiz oynanan lig maçları seyircisiz olması sebebiyle önlem olarak görülse de futbolcuların, teknik adamların, hakemlerin ve stat görevlilerinin virüsten korunmasını engelliyordu. Süper Lig başta olmak üzere bütün liglerde mücadele veren takımlar alınan bu kararı destekleyen açıklamalarda bulundurlar. Kulüp başkanları ve futbolcular bu kararın gerekli bir karar ve virüsün küresel bir salgın olduğunu söyleyerek devletin virüsün yayılmaması için elinden geleni yaptığını söylediler.