Wuhan

Maçların Seyircisiz Oynanma Kararı

2019 yılı günlerinde Çin’in Wuhan kentinde başlayan corona virüsü Çin’den tüm dünyaya salgın olarak yayıldı. Avrupa ülkelerini etkisi altına alan corona virüsünden ölen kişilerin sayısı 5 bine yaklaşırken ülkemizde de ilk corona virüs vakası 10 Mart Salı günü çıktı. Dünyadaki corona virüsü neredeyse bütün spor faaliyetlerinin, spor oyunlarının, yarışların ertelenmesine yol açtı.

Corona virüsünden korunmak için Avrupa’da İtalya başta olmak üzere birçok ligde maçlar önce seyircisiz oynanma kararı alındı daha sonra da ertelendi. UEFA Avrupa’da oynanan bütün kupa ve şampiyonluk maçlarını erteledi. Ülkemizde de dün açıklanan kararla bütün lig maçları seyircisiz oynanacak. Corona virüsünün bulaşmaması ve yayılmaması amacıyla alınan bu önlem ilk olarak dün Ankara Osmanlı Stadında oynanan Osmanlıspor-Eskişehirspor maçında uygulandı.

Türkiye’deki lig maçlarının seyircisiz oynanması virüsün yayılması için yeterli bir önlem olmadığı yönünde eleştirilere de sebep oldu. Corona virüsten korunmak için lig maçlarının oynanmaması ve ertelenmesi isteniyor.

Gelişim Ligleri Ertelendi

Türkiye Futbol Federasyonu Türkiye’deki gelişim ligindeki bütün maçların ertelendiğini açıkladı. U14 – U15-U16-U17 ve U19 ligleri olan gelişim ligleri ikinci bir açıklamaya kadar oynanmayacak.