Madalya Sayısı Artıyor

Türkiye, 2020 Tokyo Olipiyat Oyunları’nda madalya kazanmaya devam ediyor. Türkiye, milli güreşçiler Rıza Kayaalp ve Yasemin Adar’ın ardından jimnastik paralel bar alanında yarışan milli sporcu Ferhat Arıcan’ın da bronz madalya kazanmasıyla Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı madalya sayısını doksan yediye yükseltti. 

Türkiye, 2020 Tokyo’ya kadar katıldığı Olimpiyat Oyunları’nda toplam doksan bir madalya toplamıştı. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki ilk madalyasını tekvandoda Hakan Reçber ve Hatice Kübra İlgün’ün kazandığı bronz madalyalarla aldı ve toplam madalya sayısını doksan üçe çıkardı. Milli okçumuz Mete Gazoz, bireysel klasik yayda altın madalya kazanarak madalya sayımızı doksan üçe çıkarmıştı.

1908’den Beri

Türkiye, dünyanın en büyük spor organizasyonu olan Olimpiyat Oyunları’na ilk kez 1908 yılında Londra’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda mücadele etti. 1908’de jimnastik dalında Aleko Mukos ile temsil edilen Türkiye, o yıl düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nı madalyasız kapattı. Daha sonra 1912, 1924 ve 1928 Olimpiyat Oyunları’nda da madalya kazanamayan Türkiye, ilk madalyalarını 1936 yılında Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda kazanan oldu. Türkiye, 1936 yılında güreşçiler Ahmet Kireççi ve Yaşar Erkan ile kazandı. Berlin 1936’da Ahmet Kireççi Bronz, Yaşar Erkan ise altın madalya kazandı. 

En Başarılı Roma

1960 yılında İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Olimpiyat oyunları, Türkiye’nin tarihinde en başarılı olduğu Olimpiyat Oyunları oldu. Türkiye, 1960 Roma Olimpiyat Oyunları’nda 7 altın ve 2 gümüş madalya kazandı. 

Güreş 65’e Yükseldi

Türkiye, en başarılı olduğu spor olan güreşteki madalya sayısını 65’e çıkardı. Olimpiyat oyunlarındaki en başarılı branşımız olan güreşte 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na kadar 29 altın, 18 gümüş ve 16 bronz olmak üzere toplam 63 madalya kazanmıştık. 

Milli güreşçilerimizden Rıza Kayaalp’in erkekler 130 kg grekoromen ve Yasemin Adar’ın kadınlar 76 kg serbest stilde aldığı bronz madalyalarla bu sayı altmış beşe yükseldi. 

2 Madalya Daha Garanti

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda gayet başarılı bir performans sergileyen Türkiye, kadın boksunda da Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu ile madalya kazanmayı garantiledi.

Buse Naz Çakıroğlu 51, Busenaz Sürmeneli ise 69 kilogramda yarı finale çıkmayı garantileyerek madalya kazanmayı garantileyen sprocularımız oldular.