MARADONA VE İKONİK FOTOĞRAF

Futbol tarihinin en efsanevi isimlerinden Diego Armando Maradona’nın, 1982 Dünya Kupası’nda çekilen o ikonik fotoğrafının hikâyesi, aslında bilinenden çok daha farklı.

Maradona’nın 22 yaşındayken tecrübe ettiği ilk Dünya kupası müsabakasında çekilen o fotoğrafta, efsane futbolcu 6 Belçikalı oyuncuyu karşısına almış gibi görünüyor. Bu futbolcular da tedirgin gözlerle Maradona’nın yapacağı hamleye odaklanmış izlenimini veriyor. Fakat dünya futbol tarihinde simgeleşmiş bu fotoğrafın gerçek hikâyesi çok başka.

Efsanevi futbolcu Diego Armando Maradona, ilk Dünya Kupası heyecanını, 1982 yılında İspanya’da düzenlenen Dünya Kupası Turnuvası’nın açılış maçında tecrübe etmişti.

Maradona o gün Belçika’ya karşı 95 bin seyircinin önüne çıktı. Her ne kadar henüz 22 yaşında olan Dieogo’nun gelecekte çok büyük bir futbolcu olması beklense de, efsanevi oyuncu o günkü maçta istediği gibi bir performans sergileyemedi. Belçika o müsabakayı 1–0 kazanmayı başardı.

Öte yandan son Dünya Kupası şampiyonu olan Arjantin’den de beklentiler büyüktü. Fakat Arjantin ikinci tur gruplarında hem Brezilya’ya hem İtalya’ya yenilerek turnuvaya veda etmek zorunda kaldı. Maradona’nın katıldığı ilk Dünya Kupası macerası erkenden bitse de efsane futbolcu, fotoğrafçı Steve Powell’in çektiği kareyle hafızalara kazındı.

O ikonik karede Maradona’nın karşısında 6 tane Belçikalı futbolcu vardı. O futbolcular ise Maradona’nın ayağındaki topa tedirgin gözlerle bakıyordu. Ancak Maradona’nın tek başına 6 futbolcuya karşı mücadele ettiği izlenimini veren bu fotoğrafın gerçek hikayesi ise çok farklı.

İlk yarısı berabere biten o karşılaşmanın ikinci yarısında, Belçikalı futbolcu Luc Millecamps Maradona’ya faul yapar ve topun başına Arjantinli oyuncu Osvaldo Ardiles geçer.

Ardından Ardiles’in önüne kalabalık bir Belçika barajı oluşturulur. Orta açması beklenen oyuncu ise tam tersine topu barajın yakınında bulunan Maradona’ya gönderir. Maradona’nın topla buluştuğu anda ise Steve Powell deklanşöre basar ve futbol tarihine geçecek o ikonik fotoğrafı çekmeyi başarır.

Maradona, pası aldıktan sonra topu ayağından çıkarır ama hatalı pas yapar. Bunun üzerine Belçika savunması topu uzaklaştırmayı başarır.

ÖLÜMSÜZLEŞEN BİR FOTOĞRAF

Bu ikonik kare yıllar içinde Maradona’nın imajı açısından oldukça önemli bir fotoğraf haline geldi. Her ne kadar hikâyesi görünenden farklı olsa da, o kare ölümsüzleşti ve Dünya Kupası Turnuvaları’yla anılır bir fotoğraf haline geldi.

MARADONA FOTOĞRAFIN HAKKINI VERDİ

1986 yılı Dünya Kupası’na daha profesyonel bir oyuncu olarak giden Maradona, artık yıldız bir futbolcu olduğunu kabul ettirmişti. Arjantin 86 Dünya Kupası’nda yarı finalde Belçika ile eşleşti. Maradona o maçta 2 gol atarak Arjantin’e galibiyet sevinci yaşattı.

Ardından finale yükselen Tangocular, Batı Almanya’yı da devirerek Dünya Kupasını evine götürmeyi başardı. Takımına şampiyonluğa giden yolda çok önemli katkılar sağlayan Diego Armando Maradona ise turnuvadaki performansıyla o fotoğrafın hakkını fazlasıyla verdi.