MARADONA’NIN ÖLÜMÜ HAKKINDA GELİŞMELER

Dünya futbolunun gelmiş geçmiş en büyük yıldızlarından önde gelen Maradona, 25 Kasım’da hayata gözlerini kapattı. Ölümüyle beraber tüm dünyayı etkisi altına alan dünyaca ünlü futbolcunun ölümünün etkileri hala devam ediyor. Beyin ameliyatı olduktan kısa bir müddet sonra evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle ölen Arjantinli efsaneyle alakalı gün geçtikçe yeni iddialar ortaya atılıyor.

Marca’nın haberine göre, Arjantinli efsanenin ölmesiyle alakalı tahkikat devam ederken yeni bir karar çıktı. Mahkeme, Maradona‘nın cep telefonlarının incelenmesi için izin verdi.

Bu sayede Diego Maradona‘nın ölümünün şüphelilerinden doktoru ve psikiyatristi ile olan yazışmaları incelenecek ve soruşturmaya eklenecek.

Maradona’ya meydana getirilen otopside, eski futbolcunun uyurken kronik kalp yetmezliğine bağlı akut akciğer ödemi sebebiyle yaşamını kaybetmiş olduğu belirtilmişti.

MARADONA HAKKINDA BİLGİLER

Arjantinli ustalaşmış futbolcu, teknik direktör ve menajerdi. Birçok uzman, futbol eleştirmenleri, eski futbolcular, etkin futbolcular ve futbol taraftarlarınca bütün zamanların en iyi futbolcularından biri olarak görülmektedir.

Transferde iki defa en yüksek ücret rekoru kıran iki futbolcudan ilkidir, ikincisi Ronaldo’dur. Kulüp seviyesinde en meşhur olduğu Napoli takımında oldukça sayıda methiye almıştır.

Arjantin adına 91 millî maça çıkmış ve 34 gol atmıştır. Dört FIFA Dünya Kupası turnuvasında oynamıştır ve Arjantin adına kaptanlık yapmış olduğu 1986 Dünya Kupası’nda, Batı Almanya’yı finalde 3-2 yenip kupaya uzanmışlardır.

O maçtan sonrasında Altın Top ödülü almıştır. İlk golü eliyle atmıştır ve ceza verilmemiştir, o gole “Tanrı’nın Eli” denmiştir. İkinci golü ise topu 60 metre sürerken beş oyuncuyu geçerek atmıştır. Bu gol 2002 senesinde FIFA.com tarafından “Asrın Golü” seçilmiştir.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARI

Maradona, sporun en tartışmalı ve haber kıymeti taşıyan figürlerinden biri olarak kabul edilir. İtalya’da 1991 senesinde başarısız geçen bir kokain testinden sonrasında 15 ay süresince futboldan uzaklaştırılmıştır.

ABD’de efedrin testinin olumlu yönde çıkması kararı 1994 FIFA Dünya Kupası’nı evinde kovuşturmak zorunda kalmıştır. 2005 senesinde mühim oranda kiloggram vermiş ve kokain bağımlılığının üstesinden gelmiştir.

Açık sözlülüğüyle, basın ve spor yöneticileriyle anlaşmazlıklarıyla çokça gündeme gelmiştir.

Teknik direktörlük tecrübesinin oldukça azca bulunmasına karşın Kasım 2008 tarihinde Arjantin teknik direktörlüğüne getirilmiş ve 15 ay sonrasında 2010 FIFA Dünya Kupası’nda çekilme etmiştir.