Marcao’nun Talipleri Arttı

Marcao’nun Talipleri Arttı

2 Ekim 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Galatasaray’a 2019/2020 sezonunun devre arasında gelen ve geldiği günden itibaren takıma olumlu katkılarda bulunan Marcao, bu sezonun ilk maçında Kerem Aktürkoğlu’na saldırması nedeniyle tepki çekmiş ve hem Galatasaray hem de TFF tarafından cezalandırılmıştı.

Süper Lig’de cezası devam eden Marcao’nun Avrupa Ligi’nde Galatasaray formasıyla gösterdiği performans ise kendisine talip olan takımların artmasına vesile oldu. Basına yansıyan haberlere göre Napoli, Krasnodar gibi takımlar Brezilyalı stoperi kadroya katmanın hesaplarını yapmaya başladılar.

Marcao’ya Neden Talip Olunuyor?

Kerem Aktürkoğlu’na saldırmasıyla birlikte oyun içindeki zihinsel seviyesi konusunda tereddütlere sebep olan Marcao, oyuna kattıkları ve savunmada verdiği güven açısından oldukça değerli bir oyuncu. Stoperlerin genel olarak 27 yaşında ve sonrasında en üst seviyeye çıkması ve oyunlarının olgunlaşması durumu da göz önünde bulundurulduğunda henüz 25 yaşında olan bir oyuncuya göre gerçekten iyi bir seviyede olan Marcao’nun en önemli meziyetlerinden birisi ayaklarına oldukça hakim olması olarak öne çıkıyor.

Teknik Direktör Fatih Terim’in Süper Lig’de oynanan maçlardan sonra oyun kurulumu açısından durmadan Marcao’nun eksikliğine olan göndermeleri de bu yüzden tesadüf değil. Bugün başarılı olmak isteyen takımlar topa hakim olmak üzerine oyun oynuyorlar ve oyunun kurulumunun artık mümkünse kaleciden veya stoperden başlamasını istiyorlar.

Böyle bir isteğe cevap verebilecek profilde bir oyuncu olan Marcao’nun savunma anlamında net bir duvar gibi durduğunu söylemek abartı olabilir ancak partneri olarak oynayan her oyuncunun kendisiyle birlikte performansının yükseldiğini düşündüğümüzde Marcao’nun savunmada gereken sorumluluğu almaktan kaçınmadığını söylemek de yanlış olmayacaktır.

Bununla birlikte hava hakimiyeti konusunda vasat üstü olan oyuncunun bu özelliğini de geliştirmesi durumunda duran toplarda gol atma tehlikesinin iyice artacağını da hesaba katmak gerekir.

UEFA Avrupa Ligi Etkisi

Galatasaray’ın UEFA Avrupa Ligi gruplarında oynadığı iki maçtan da gol yemeden ayrılması, takımı izleyenlerin gözünden savunma performansına olan ilgiyi arttırdı. Ligde halen iyi bir performans sergilemekten uzak olan takımın UEFA Avrupa Ligi’nde lider olmasındaki temel etmenlerden biri de Marcao’nun varlığı olunca Brezilyalı stopere var olan ilginin artması sürpriz değil.

Basına yansıyan haberlere göre Napoli’nin 10, Krasnodar’ın ise 9 milyon Euro’yu bulan teklifleri şimdiden hazır ve eğer bu teklifler biraz daha yükseltilirse Marcao’nun gidişini görebiliriz.