Marcao’ya Ülkesinden Talip Var

Galatasaray’ın savunmadaki gözbebeği olan Marcao, ligin ilk haftasında oynanan Giresunspor maçında takım arkadaşı Kerem Aktürkoğlu’na saldırdığı için TFF ve Galatasaray yönetimi tarafından cezalandırılmıştı.

Galatasaray’ın önce süresiz kadro dışı bıraktığı sonrasında ise affettiği ve takım arkadaşından özür dilemesini istediği Marcao, basına yansıyan haberlere göre özellikle kulübünün verdiği cezalar nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyor.

Hayal kırıklığı yaşadığı bir ortamda, Brezilya’nın şampiyonluğa oynayan Palmeiras’tan gelen teklifin de Marcao’nun ayrılma isteğini perçinlediği belirtiliyor.

Marcao’ya Anlatılması Gerekenler

Brezilyalı oyuncular, genelde yaşadıkları coğrafyanın da etkisiyle duygusal kırılmalara daha açık oluyorlar. Futbolun efsane forvetlerinden Adriano’dan, bir diğer efsane Ronaldinho’ya kadar birçok Brezilyalı’nın futbolun içindeyken duygusal olarak yıprandıklarını ifade ettikleri birçok demeç var.

Bu doğrultuda Marcao’nun Galatasaray’dan aldığı ceza nedeniyle hayal kırıklığı yaşıyor olması büyük bir sürpriz değil. Ancak bir diğer gerçek de Türkiye’nin Brezilya olmadığı. Olayın yaşandığı ilk dakikalarda sosyal medya üzerinden birçok taraftar, Marcao’nun süresiz kadro dışı bırakılması ve gerekiyorsa sözleşmesinin feshedilmesi yönünde ifadelerde bulunmuştu.

Tabii ki yöneticilik taraftarlık kadar duygusal bir organizasyon değil ve Galatasaray yönetimi Brezilyalı stoperini kadro dışı bırakma kararını ve çok doğru zamanlama ile sonrasında takıma dahil etme kararını aldı. Taraftarın hararetinin dindiği ve takımın Marcao’ya olan ihtiyacının ayyuka çıktığı bir dönemde alınan affetme kararı hiçbir paydaşın olumsuz tepkisini çekmedi.

Bununla birlikte yaşanan bu sürecin detaylarının Marcao’ya daha net anlatılması, Brezilyalı oyuncunun yaşadığı hayal kırıklığını dindirebilir. Galatasaray’ın en değerli oyuncusu olan Marcao’nun bir gün transfer olarak takımdan ayrılacağını tahmin etmek zor değil ancak bu transferin Cimbom için de en doğru zamanda olması gerekir.

Palmeiras İkna Edebilir Mi?

Avrupa pazarında önemli bir yeri olan Marcao’ya Palmeiras’tan gelen teklifin Brezilyalı oyuncu tarafından olumlu karşılandığı konuyla ilgili haberlerde yer alıyor. Brezilyalı oyuncular, ülkelerinden ayrıldıktan sonra tekrar kendi yetiştikleri veya ülkelerinde başarıya giden takımlarda oynama konusunda sorun yaşamıyorlar.

Ancak Marcao’nun Avrupa takımlarından birinde oynamayı hayal ettiği bir gerçek iken, Palmeiras’ın yaptığı teklifi kabul etmesi Galatasaray’a olan bir sitem gibi dahi algılanabilir. Oyuncunun yaşadığı iddia edilen hayal kırıklığı ne kadar giderilirse, ülkesine dönme ihtimali de o kadar azalır.