Marek Hamsik’in Trabzonspor’daki Önemi

2021/2022 sezonunun yaz transfer döneminde Trabzonspor’a katılan Marek Hamsik, çok kısa bir sürede takımın vazgeçilmez oyuncularından biri haline geldi.

Slovak efsane, 7. Haftada oynanan Alanyaspor maçında gösterdiği performansla istatistikleri gerçekten alt üst etti ve Trabzonspor’un 10 kişi kaldığı maçta eksiklik hissetmemesini sağladı.

Örnek Profesyonel, Büyük Kariyer

Başarılı oyuncuların başarıya giden yolda uyguladıkları yönergeler pek fazla değişmiyor. Yaşı ne olursa olsun, hangi pozisyonda oynarsa oynasın hem antrenmanda hem kişisel yaşamında profesyonel tavrını bırakmayan ve çalışmaktan vazgeçmeyen oyuncular çok daha iyi kariyerlere sahip olmak konusunda daha avantajlı oluyorlar.

Marek Hamsik de tam olarak bu oyunculardan bir tanesi. Slovakya’nın yetiştirdiği en büyük futbolculardan biri olan ve kariyerinde sayısız başarıya imza atan Hamsik, Trabzonspor’a da geldiği ilk günden bu yana çok önemli katkılarda bulunuyor. 34 yaşında olmasına rağmen her maç sahanın en çok koşan oyuncularından olan Hamsik’in en başta çalışkanlığı ve yeteneklerini ortaya çıkarmasına yardımcı olan futbola dair sevgisi genç oyunculara da örnek olmalı.

Fırtına Trabzonspor’un iki maç üst üste 10 kişi kaldığı Konyaspor ve Alanyaspor maçlarında sahanın en çok koşan adamı olan Hamsik, Alanya maçında 119 kere topla buluştu ve 94 pas, 7 kilit pas, 5 uzun pas ve 4 başarılı topla sahada hakimiyet sağladı. İki ayağını da çok iyi kullanan oyuncunun bu istatistikleri sağlayabilmesi Abdullah Avcı’nın elini rahatlatırken, eksik kalınan maçlarda 1 puanı alabilmek için de önemli bir katkı yapmış olması anlamına geliyor.

Hamsik’in Trabzon’a Getirdikleri

Orta sahayı Hamsik, Bakasetas ve Berat Özdemir üzerinden kurgulayan Trabzonspor, sahada 34’lük bir dinamonun olmasıyla da hem savunma hem de hücum anlamında çok daha etkin olabiliyor. Orta sahasındaki üç oyuncunun da takım savunmasına katkı yaptığı bir takımda Bakasetas gibi gol katkısı yüksek olan ve Hamsik gibi uzun toplarla, kilit paslarla gole katkı verebilen oyuncuların olması kitlenen oyuna çözüm bulabilmek adına oldukça değerli.

Nwakaeme ve Gervinho gibi hızlı oyuncularla savunma arkasına ve ceza sahasına sarkabilmek adına atılacak uzun toplarda Hamsik’in her iki ayağını da ustaca kullanabiliyor olması onlara alternatif sağlıyor. Bununla birlikte oyuna kattığı değer, çalışkanlığı ve istikrarı ile öne çıkan Hamsik, arka tarafta çapa bir orta saha olan Berat’ın gelişimine de büyük katkı sağlar durumda.