Maria Sharapova

Maria Sharapova Tenisi Bıraktı

Tenis dünyasının ünlü isimlerinden Maria Sharapova tenisi bıraktığını açıkladı. Tenis kariyerinde 5 Grand Slam Şampiyonluğu olan Maria Sharapova’nın tenisi bırakma kararı Vanity Fair dergisine yaptığı açıklama ile duyuruldu. Maria Sharapova tenisin hayatı olduğu ve çok özleyeceğini ifade ederek bu vedayı duyurdu.

3004 ve 2006 yıllarında Wimbledon Şampiyonluğu, 2008 yılında Avustralya Açık Şampiyonu, 2012 ve 2014 yılında da Fransa Açık Şampiyonluğunu kazanan Maria Sharapova’nın teniste dünya sıralamasındaki yeri 373. Sıraya kadar geri düşmüştü. Maria Sharapova’nın tenis hayatı boyunca çıktığı 816 maçtan 645’i galibiyet ile sonuçlanmıştı.

Maria Sharapova’da Doping İtirafı

Maria Sharapova’nın 2016 yılında doping testini geçemediği ile ilgili olarak yaptığı açıklama da çok konuşulmuştu. Ünlü tenisçi doping testinden geçememesinin sebebi olarak 2006 yılından itibaren kullandığı Meldonium adlı yasak madde olduğunu söyledi. Maria Sharapova’nın Meldonium ile ilgili olarak yaptığı açıklama ise 10 yıl bu ilacı kullandığı ve yasak madde olduğu ile ilgili bilgisi olmadığı yönünde bir açıklamaydı. Maria Sharapova ilacı kullanmaya başladığında ilacın Dünya Dopingle Mücadele Kurumu’nun yasaklı maddeler listesinde olmadığını sonraki dönemde de maddenin listeye girdiğini bildiren maili de açmadığını söyledi.

Maria Sharapova’nın doping testinin pozitif çıkmasından sonra iki yıl kortlardan men cezası almış ve bu olay üzerine Maria Sharapova’nın sponsoru Nike da sponsorluk anlaşmasını iptal etmişti.