METE GAZOZ TOKYO 2020’DE GURURLANDIRDI

Mete Gazoz klasik yay kategorisinde bireysel alanda altın madalya kazanarak Tokyo 2020’de ülkemizi ve tabii ki de kendisini gururlandır. Mete Gazoz Tokyo 2020 öncesinde, altın madalyayı kazanana kadar zorlu ve yorucu yollardan geçmiş olsa da şu an bu başarının heyecanı ve mutluluğu ile her şeyin değdiğini hissediyor.

Mete Gazoz’un Hayatına Dair

Başarılı ve genç yıldız isim Mete Gazoz 1999 İstanbul doğumlu. İstanbul’da doğan ve orada büyüyen Mete Gazoz 6 yaşında okçuluğa ilgi duymaya başladı ve tüm hayatını bu ilgisine göre şekillendirdi.

Annesi ve babası da okçu olan Mete Gazoz yorucu, bol fedakarlık isteyen ve yoğun geçen eğitim dönemlerinin ardından bugün, 31 Temmuz Cumartesi günü Tokyo 2020’de rakibi İtalya milli sporcu Mauro Nespoli’yi yenerek 1.liğe, altın madalyaya uzandı.

3 yaşındayken spora başlayan ve aslında ailesinin büyük bir etkisi olan Mete Gazoz 6 yaşına geldiğinde okçuluğa ilgi duymaya başladı ve tüm eğitimini, sporunu buna göre düzenlemeye başladı.

Omuzları ve kasları gelişsin diye yüzme kursuna giden Mete Gazoz aynı zamanda da basketbol kursuna da giderek kaslarını daha da güçlendirdi. 1 yıl boyunca resim kursuna giden Mete Gazoz görme yeteğini ve dikkatini bu kursa borçlu. Piyano kursuna da giden Mete Gazoz piyano sayesinde parmak kaslarını ve dikkat koordinasyonunu geliştirdi.

Her şeyin başı eğitim sloganı gibi bir hayat yaşayan ve belki de çok fazla çocukluğunu, ergenliğini yaşayamayan Mete Gazoz şu an tüm dünyaya örnek oldu. Genç sporcuları teşvik eden ve böyle bir etkisi olan Mete Gazoz adeta bir başarı hikayesi.

Mete Gazo’un Kısa Ama Dolu Geöen Başarı Hikayesi

İstanbul doğumlu olan Mete Gazoz İstanbul Gençlik Okçuluk Spor Kulübü’nde tüm kariyerini devam ettiriyor. İlk olarak 19 yaşındayken Bakü Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil eden Mete Gazoz’un ilk başarısı 2016 yılında geldi.

2016 yılında Nottingham Avrupa Şampiyonası’nda bireysel klasik yay alanında gümüş madalya kazanan Mete Gazoz emeklerinin karşılığını almaya başlamıştı. Daha sonrasında yine 2016 yılında Rio Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil eden Mete Gazoz bu olimpiyat sayesinde ülke çapında çok daha fazla tanındı.

Arjanti’nde Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası’nda Yasemin Ecem Anagöz ile üçüncülüğü paylaşan Mete Gazoz 2018 yılında Akdeniz Oyunları’nda İspanya’da altın madalya kazandı.