Milli Atletten Türkiye Rekoru

Salon Olimpik Deneme Yarışları’nın ilk gününde milli atlet Tuğba Danışmaz, üç adım atlamada Türkiye rekorunun sahibi oldu. Milli atlet Tuğba Danışmaz bu sezon rekor tanımadı. Kendi rekorlarını geliştirirken diğer sporcuların rekorlarını geçerek bu sezona damga vurdu. 2020 yılını da rekor başarı ile sonlandırmış ve yeni yılda da rekorlarına devam etti. TAF Başkanı’ndan övgüler almayı başardı.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun (TAF) yaptığı açıklamaya göre İstanbul Ataköy Atletizm Salonu’ndaki yarışlarda Tuğba, 13.90’lik atlayışı ile Tuğba Danışmaz, hem Sevim Serbest’e ait olan büyükler hem de kedi rekoru olan 23 yaş altı rekorunu kırarak Türkiye rekorunun sahibi oldu.

Türkiye Rekorunun Sahibi

Tuğba Danışmaz’ın kırmış olduğu büyükler kategorisine ait rekor 9 Şubat 2013 tarihinde aynı salonda Sevim Sinmez Tarafından 13.64 ile kırılmıştı.

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih Çintimar, rekor sonrası Tuğba Danışmaz’ı ve milli atletin antrenörü Cahit Yüksel’i başarılarından ötürü tebrik etti.

Atletizmde 2021 yılının ilk pist müsabakaları olan yarışların devamı ise 10 Ocak günü sona erecek. Yeni tip korona virüs (covid-19) salgınına yönelik alınan tedbirler nedeni ile sadece büyükler kategorisinde düzenlenen müsabakada erkekler ve kadınlar 14’er branştan toplam 28 dalda yarışlar yaptı. Organizasyonda yer alan branşlar ise;

60 metre, 200 metre, 400 metre, 800 metre, 1500 metre, 3000 metre, 60 metre engelli, gülle atma, uzun atlama, sırıkla atlama, üç adım atlama, yüksek atlama, pentatlon, heptatlon.

Rekor Üstüne Rekor

Milli atlet Tuğba Danışmaz bu sezon rekor tanımadı. Kendi rekorlarını geliştirirken diğer sporcuların rekorlarını geçerek bu sezona damga vurdu. 2020 yılını da rekor başarı ile sonlandırmış ve yeni yılda da rekorlarına devam etti. TAF Başkanı’ndan övgüler almayı başardı.

Müsabakalarda daha önce Olimpiyat kotası ile başlayan Tuğba Danışmaz, 2020 yılının kapanış müsabakalarında Salon Rekor Deneme’de Türkiye rekoru kırmıştı. Üç adımda açık sahada ve salonda U23 Türkiye rekorlarının sahibi olan Tuğba Danışmaz.

Rekor denemelerinde ilk hakkında 13.56’lık atlayış ile kendisine ait olan 13.44’lük dereceyi geçmişti. Tuğba Danışmaz, bir önceki rekoru 29 Şubat 2020 tarihinde Ataköy’de gerçekleştirilen müsabakada elde etmişti.

Rekorun ardından yarışmanın sonun pist kenarına gelen türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih Çintimar, Tuğba Danışmaz ve antrenörü Cahit Yüksel’i başarılarından dolayı tebrik etti.