Milli Takım Sahneye Çıkıyor

Türkiye’de ve Avrupa’da bu hafta oynanan maçlarla birlikte ligler araya girdi ve Milli Takımların aday kadrolarına çağrılan oyuncular, ülkelerinin oyuncu kafilesine katılmaya başladı.

Elemelerde çok iyi bir başlangıç yaparak başlamasına rağmen sonra üst üste aldığı kötü sonuçlar nedeniyle gruptan çıkma şansını bir hayli zora sokan Türkiye Milli Takımı’nda teknik direktör Stefan Kuntz, Cebelitarık ve Karadağ maçında görev almaya aday oyuncuların kadrosunu açıkladı.

Ersin İlk Defa A Milli Takım Kadrosunda

Gruptan çıkabilmek adına umudunu koruyan Türkiye Milli Takımı’nın geriye kalan 2 maçından da galibiyetle ayrılması şart. Birinci olarak çıkma şansı matematiksel anlamda çok zor olan Türkiye, eğer 2 maçtan da 3 puanla ayrılırsa şu an 2’inci sırada yer alan Norveç’in yerine yerleşerek eleme oynayacak takımların listesine adını yazdırabilir.

13 Kasım Cumartesi günü grubun en zayıf halkası olan Cebelitarık’ı kendi sahasında konuk edecek olan Milliler, 16 Kasım Salı günü ise Karadağ’ın konuğu olacak ve dış sahada galibiyet arayacak. Gruba iyi bir başlangıç yapmasına rağmen birkaç maç üst üste kötü sonuçlar alan ve özellikle EURO2020’de turnuvanın en kötü takımı olmanın verdiği hasarın yaralarını saramayan Milli Takım’da teknik direktör Şenol Güneş ile yollar ayrılmış ve yerine bir dönem Beşiktaş’ta da forma giyen Stefan Kuntz getirilmişti.

Stefan Kuntz şu ana kadar takımla çıktığı 2 resmi maçta 1 galibiyet 1 beraberlik alarak kâğıt üstünde iyi bir iş çıkardı ancak alınan beraberlikle birlikte gruptan çıkma şansı da bir hayli azaldı. Buna rağmen elinden gelenin en iyisini yaparak bir mucizeyi daha gerçekleştirmesini hayal ettiğimiz Milli Takım’ın aday kadrosu da açıklandı ve Stefan Kuntz’un ilginç kararlar aldığı görüldü.

Kaleci kadrosuna Altay Bayındır’ın sakatlığı nedeniyle Beşiktaş’ın yetenekli kalecisi Ersin Destanoğlu’nu davet eden Stefan Kuntz, genç kalecinin hayalini gerçekleştirmesine de kolaylık sağlamış oldu. Bu sezon ciddi bir form düşüklüğü yaşayan Yusuf Yazıcı’yı kadroya dâhil etmeyen Stefan Kuntz, İrfan Can Kahveci’nin de sakatlığı ile alakalı olarak Fenerbahçe teknik direktörü Vitor Pereira ile görüşüldükten sonra dâhil edilmediğini ifade etti.

Türkiye’ye Mucize Şart

Ay Yıldızlıların, Dünya Kupası’na katılabilmesi için son 2 maçta çıkacak sonuçların tamamen Türkiye lehine olması gerekiyor.

8’inci maçlar sonunda topladığı 15 puanla grupta 3’üncü sırada yer alan Millilerimizin gruptan çıkma şansını sürdürebilmek adına 2 maçını da kazanması gerekiyor ancak bu 2 galibiyet de yeterli olmuyor.

Hollanda’nın 19 puanla grubun lideri olduğu düşünüldüğünde, Turunculara tek bir galibiyet Dünya Kupası’na direkt katılma hakkını veriyor. Bu nedenle liderlikten daha ziyade 2’inci sıradaki Norveç’in yerini alarak gruptan çıkmayı hedefleyen Türkiye’nin 2 galibiyeti aldıktan sonra Norveç’in bu maçlardan puan kaybı yaşamasını beklemesi gerekiyor.

Türkiye eğer grup aşamasını 2’inci olarak tamamlarsa diğer 9 gruptan 2’inci olarak çıkan takımlar ve Uluslar Ligi’nden gelecek iki takımın oluşturduğu eleme turlarından Dünya Kupası biletini çıkarmaya çalışacak.