MİLLİ TAKIMIMIZIN 2020 SERÜVENİ

Geride bıraktığımız sene 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2020) katılma hakkı sağlayan ay-yıldızlı Milli Takımımız, 2020 yılında yapmış olduğu 8 maçta yalnızca 1 kez sahadan zaferle ayrılabildi. 2020 yılı Milli Takım için istenilen bir performans düzeyinde geçmedi. Bunun için çalışmalara yeniden başlayan Milli Takım kendini iyileştirme peşinde.

Söz konusu müsabakalarda 5 beraberlik ve 2 mağlubiyet yaşayan ulusal takım, 12 kere fileleri havalandırdı, kalesinde gördüğü 14 gole ise engel olamadı.

İlk maçı ayında oynanmıştı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle EURO 2020’nin bir sene ertelenmesi daha sonra A Milli Futbol Takımı, senenin ilk 8 ayında hiç karşılaşma yapamadı.

MİLLİ TAKIM’IN YAŞADIĞI ŞANSSIZLIKLAR VE C LİGİ

Türkiye, grubun son maçında da Macaristan’a 2-0 kaybetti, 1 yengi, 3 birliktelik ve 2 mağlubiyet cevabında grubunu 6 puanla tamamladı. Ay-yıldızlı ekip, aynı puanda bulunan Sırbistan’ın ikili averajda arkasında olduğundan son sırada kaldı ve C Ligi’ne düştü.

A Milli Takım, 2020 senesinde iki de hazırlık karşılaşmasına çıktı. Ay-yıldızlı ekip, dünya futbolunun kuvvetli takımlarından Almanya ve Hırvatistan ile yüz yüze geldi. Söz mevzusu iki maçta 6 gol atan Türkiye, kalesinde de 6 gol gördü.

Türkiye, ilk hazırlık maçında Almanya ile deplasmanda 3-3 skorla sahadan beraberlikle ayrıldı. Milli takım, üç kere geriye düşmüş olduğu maçta Ozan Tufan, Efecan Karaca ve Kenan Karaman’ın ağlarla buluşturduğu toplarla sahadan beraberlikle ayrıldı.

Ay-yıldızlı ekip, ikinci hazırlık karşılaşmasında ise Hırvatistan’ı İstanbul’da misafir etti. Cenk Tosun, Deniz Türüç ve Cengiz Ünder’in golleri, Hırvatistan Milli takımı karşısında A Milli Takım’a 3-3 beraberliği getirdi. Dünya Kupası yolundaki karşılaşacağımız rakipler belli oldu A Milli Futbol Takımı’nın, 2022 FIFA

AVRUPA ELEMELERİ VE YOL HARİTASI

Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’ndeki karşılaşacağı Milli Takımlar, 7 Aralık’taki kura çekiminde belli oldu. Türkiye, G Grubu’nda mücadele edecek.

Hollanda, Norveç, Karadağ, Letonya ve Cebelitarık karşılacağımız ekipler. Ay-yıldızlı ekip, gruptaki ilk müsabakasını 24 Mart 2021’de tarihinde Hollanda ile sahasında oynayacak. Milli takım, gruptaki son maçında ise 16 Kasım 2021’de deplasmanda Karadağ ile yüz yüze gelecek.

Geride bıraktığımız sene 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2020) katılma hakkı sağlayan ay-yıldızlı Milli Takımımız, 2020 yılında yapmış olduğu karşılaşmalar ve geçtiği aşamalar bu şekildeydi.