Milli Tekvandocu Gamze Özdemir’e Veda

Milli Tekvandocu Gamze Özdemir’e Veda

10 Aralık 2020 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Türkiye Tekvando Federasyonu’ndan üzücü bir açıklama geldi. Türkiye Tekvando Federasyonu milli tekvandocumuz Gamze Özdemir’in hayatını kaybettiğini açıkladı.

Gamze Özdemir 1999 Ankara doğumlu. Türk tekvandocu Özdemir Ego Spor Kulübü sporcuydu. Balkan Şampiyonası’nda ikinci olarak Türkiye’ye tekvandoda gümüş madalya getirmiştir.

21 yaşındaki genç sporcunun bilindiğine göre halk arasında Kelebek denen Lupus hastalığı vardı. Bu hastalık karşısında genç yalında yenik düştü Gamze.

Türkiye Tekvando Federasyonunun Açıklaması

Türkiye Tekvando Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Ankara’nın başarılı sporcularından biri olan Türkiye’ye Balkan ikinciliği kazandırmış Gamze Özdemir, kelebek hastalığı (lupus) nedeniyle 21 yaşında yaşamını Ankara’da yitirdi.

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin de Gamze Özdemir’in vefatı dolayısıyla yayınladığı başsağlığı mesajında, “Federasyonumuz Ankara bölgesi milli Sporcularımızdan sevgili Gamze Özdemir’in yakalandığı kelebek hastalığı (lupus) nedeniyle vefat haberini büyük bir üzüntüyle aldım.

Merhumeye Allah’tan rahmet, başta Ego Spor Kulübü, antrenörü İlyas Uluyılmaz kardeşim olmak üzere tekvando camiasına, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.” ifadelerini yer verdi.

Kelebek (Lupus) Hastalığı Nedir?

21 yaşındaki gencecik sporcu Gamze Özdemir’in yaşamını kaybetmesine neden olan Kelebek (Lumpus) hastalığı nedir? Hastalığın tam adı Sistemik Lupus Eritematozus’dur.

Vücutta birden fazla organı aynı anda tutan romatizmal bir hastalıktır. Yüzde kelebeğe benzer kırmızı döküntüler bıraktığı için halk arasında kelebek hastalığı olarak da biliniyor. Lupus otoimmün hastalıklar arasında yer alıyor.

Otoimmün hastalıklar ise hastanın bağışlık sisteminin hatalı olarak çalışmasıdır. Bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini yabancı ve tehlikeli bir madde olarak algılaması ve daha sonra saldırması olarak bilinir.

Lupus hastalığında ise vücutta önemli bir yapı taşı olan kollajen isimli madde bağışıklık sistemi tarafından yabancı bir madde gibi algılanır ve bağışıklık sistemi kollajenlere saldırmaya başlar.

Hastalığın tedavisi ne yazık ki bulunmuyor. Hastalığın ilerlemesini önlemek için bir takım ilaçlar ile tedavi uygulanıyor.

Bu nedenle kelebek (lupus) hastalığında erken teşhis büyük önem arz ediyor. Hastalığı ilerlemiş olan kişiler için çok geç olabiliyor ve tedaviler ile hastalığın ilerlemesi durdurulamayabiliyor.

Bilindiği üzere milli tekvandocu Gamze Özdemir’in de tedavisi bir süredir devam ediyordu.