Milliler’den Ses Getiren Başlangıç

2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri G Grubu birinci maçında A Milli Futbol Takımımız, İstanbul’da konuk ettiği güçlü rakibi Hollanda’yı 4 – 2’lik skorla mağlup etti ve Dünya Kupası Elemeri’ne ses getiren bir başlangıç oldu.

Tecrübeli futbolcu Burak Yılmaz’ın hat-trick yaptığı maçta kazanmayı başaran teknik direktör Şenol Günel yönetimindeki Türkiye, aldığı bu galibiyet ile dünya basınında da geniş yer buldu

. Oynadığı futbolla alkış toplayan A Milli Futbol Takımımız, grup elemelerdeki bir sonraki maçında Norveç ile kozlarını paylaşacak. Öte yandan bu maçtan sonra ortaya çıkan bir istatistiğe göre Türkiye, dünya sıralamasında kendisinden üst sıralarda bulunan Milli takımlara karşı kaybetmeme serisini sürdürmüş oldu. Resmi ve resmi olmayan maçlarda Fransa, Rusya ve Hırvatistan’dan sonra Hollanda’ya da üstünlük sağlamış oldu.

Miili Takımımızın İyi ve Kötü Yönleri

Genç ve yenilenen kadrosun ile yoluna devam eden A Milli Futbol Takımımızın geride kalan maçlarına bakıldığı zaman az çok ortaya çıkan iyi ve kötü yönleri görmem oldukça mümkü.

Türkiye, rakipleri ile oynadığı maçlarda topu karşı tarafa verip topla daha az oynadığı karşılaşmalardan hep puan ve puanlarla ayrılmış oldu. Bundaki en büyük etken ise Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı, Cengiz Ünder, Hakan Çalhanoğlu ve Ozan Tufan gibi hızlı hücuma çıkan, topu ileri taşıyabilen ve bitiriciliği kuvvetli olan futbolcuların olması. Bir diğer etken ise savunmada yer alan ve hali hazırda üst düzey liglerde oynayan oyuncuların olması oldu.

Topu rakibe vermek demek savunmanın güçlü olması demek. Milli Takımımız, Meril Demiral, Çağlar Söyüncü, Ozan Kabak ve Zeki Çelik gibi oyuncuları ile bunu fazlasıyla başardı. Kötü yanlara bakıldığı zaman Milli Takımımızın özellikle kâğıt üstünde favori olduğu maçlarda ve topa sahip olması gerektiği maçlarda bunu yeterince gerçekleştirememesi oldu. UEFA Uluslar Ligi’nde oynanan son maçlar bunun en büyük örneği oldu.

Gelecek Vaat Eden Bir Takım

A Milli Futbol Takımımız, bir sürenin ardından gençleşen ve yetenekli futbolcuları yer aldığı bir kadro ile yeni bir serüvene başladı. Avrupa’nın üst düzey takımlarında oynayan futbolcular ile kurulu olan Türkiye, kadroya Altay Bayındır ve Uğurcan Çakır gibi yeni katılan genç ve başarı file bekçileri ile gelecek adına ve önemli başarılar elde etmek adına umut kaynağı olacak gibi duruyor.