corona virüsü

NBA Basketbolcusu Protesto Etti

ABD’da corona virüsü ile mücadele devam ederken ırkçılık karşıtı protestolar da ülkeyi savaş alanına çevirdi. Minneapolis’de polis ekipleri tarafından gözaltına alınan ve caddede polis tarafından boğazına dizini dayayan polis tarafından öldürülen zenci George Floyd’un ölümü protesto ediliyor. 25 Mayıs tarihinde gerçekleşen bu vahşi ölüm sebebiyle ABD’de ırkçılık karşıtı gösterile ve protestolar başladı.

NBA’de Boston Celtics’de forma giyen Jaylen Brown da protestolara katıldı. 23 yaşındaki basketbolcu Boston’dan doğduğu yer olan Atlanta’ya gelerek George Floyd’un ölümünü ve ırkçılığı protesto etti. Boston Celtics’te oyun kurucu olan Jaylen Brown 15 saatlik araba yolculuğu yaptıktan sonra Atlanta’ya geldiğini NBA oyuncusu olmanın polis şiddetinin yarattığı ölümü protesto etmesine engel olmayacağını belirtti.  Boston Celtics oyun kurucusu siyahi kişilerin yaşadıkları konusunda farkındalık yaratmak gerektiğine de değindi.

‘’Nefes Alamıyorum’’

Jaylen Brown Boston Celtics’de oynamasının yanında Ulusal Basketbol Oyuncuları Birliği’nde (NBPA) başkan yardımcılığı yapıyor. Başarılı basketbolcu elinde megafon ile katıldığı protestoda ‘’I Can’t Breathe’’ (Nefes Alamıyorum)  yazılı bir pankart taşıdı. Bu söz George Floyd’un polis memuru tarafından öldürülmeden önce söylediği son sözlerdi.

Güncel Yazılar