Nefes Kesecek EURO 2020 Finali Öncesi Seyahat Krizi

Avrupa Futbol Şampiyonası tüm hızıyla devam ediyor. Fırtınanın bitmesine ve kupa sevincini kimin yaşayacağı sorusunun cevabını bulmaya son 1 karşılaşma kalırken karşılaşmanın yapılacağı şehirde seyahat krizi patlak verdi. Son EURO 2020 karşılaşması İngiltere’nin başkenti Londra’daki Wembley Stadyumu’nda 11 Temmuz akşamı başlayacak. Saatler 22:00’ı gösterdiğinde İngiltere ile İtalya’yı karşı karşıya getirecek olan maç, aynı zamanda EURO 2020’yi de sonlandıracak.

Wembley Stadyumu’nun kapasitesi 90 bin iken salgın sebebiyle kapasite 60 bine indirildi. Kapasitenin arttırılması için taraftarların çabası sürerken İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps bu konuda oldukça katı bir duruş sergiledi. Özellikle İtalya’dan gelecek ola taraftarlara net bir tavır gösteren Bakan, İngiltere’ye gelmemeleri yönünde uyardı.

İngiltere’nin 10 Gün Karantina Kuralı Devam Ediyor

İngiliz Ulaştırma Bakanı’nın bu uyarısı Covid dolayısıyla olurken bu konuda net bir tavır sergiledi. Yaptığı açıklamada İtalyanları gelmesi sorulurken cevabın basit olduğunu söyleyen Shapps, İtalyanların maça gelmesini istemediğini dile getirdi. Bu yolla gerekli önlemlerin de alındığı süreçte uçak seferlerinin de iptali gerçekleşirken İtalya’ya 10 gün karantina uyguladıklarının da altını çizdi.

Eğer İtalyan vatandaşların sırf EURO 2020 final karşılaşması için gelecekleri öğrenilirse ülkeye giriş izninden men edeceklerini dile getiren Ulaştırma Bakanı, bu konuda oldukça sert bir duruş ortaya koydu. Bu yolla İtalyanlar EURO 2020 final karşılaşmasında ülkesini sahada doğrudan temsil edemeyebilir. Final heyecanını doğrudan yaşayamayacak olan İtalyanların bu konuda tavrı nasıl olacak sorusu, EURO 2020 final heyecanının yanında merak edilen sorulardan biri olarak kalacak gibi görünüyor.

Final Heyecanı 11 Temmuz Akşamı

İngiltere ile İtalya EURO 2020 grup maçlarından başarıyla sıyrılarak son 16 turuna, ardından da yarı final heyecanına kaldılar. Zorlu mücadeleler sonrası kimi iddialı takımları turnuvadan eleyen ikili, son olarak kupa için yarışacak, Wembley Stadyumu’nda karşı karşıya gelecek. EURO 2020 final maçı 11 Temmuz Pazar günü Türkiye saatiyle 22:00’da başlayacak. Maç, EURO 2020 sonucunu belirleyecek iken turnuva şampiyonu İngiltere mi yoksa İtalya mı olacak sorusunu da cevaplayacak.