Newcastle United Futbol Tarihinin En Yüksek Rakamına El Değiştirdi

Newcastle United Futbol Tarihinin En Yüksek Rakamına El Değiştirdi

11 Ekim 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

İngiltere’nin en eski kulüplerinden olan Newcastle United rekor bir fiyat ile Suudi Arabistan Veliaht Prensim Muhammet Bin Selman’a satıldı.

1892 yılında kurulan ve Premier Lig’de mücadele eden İngiliz futbol kulübü dudak uçuklatan bir rakam ile satıldı. 14 yıldır Mike Ashley tarafından başarıyla yönetilen İngiliz futbol kulübü Newcastle, 18 aydır değişim iddiaları ile haber bültenlerine sıkça konu oluyordu.

Uzun bir sürenin ardından İngiliz futbol kulübü 300 milyon sterlin karşılığında (480 milyon dolar) yeni sahibine kavuştu. Suudi Arabistan kökenli bir konsorsiyuma satılan kulüp, aynı zamanda futbol tarihinde gerçekleşen en büyük değişim bedeli ile zirveye ulaştı.

Dudak Uçuklatan Anlaşmanın Detayları

İngiltere liginin köklü kulüplerinden olan Newcastle takımının Taraftarları bir süredir ikiye ayrılmış durumdaydı. Ashley yönetiminin bu ayrışmaya sebep olduğu uzunca bir süredir konuşulan iddialar arasında yer alıyordu.

Bu iddialar ile birlikte takımın 18 aydır değişimi gündemde sıkça konuşuluyordu. Yaşanan süreçte takımı mercek altında bulunduran ve satın almak isteyen Muhammet Bin Selman Çeşitli girişimlerde bulundu.

Tüm bu konuşulanların ardından geçtiğimiz günlerde Newcastle United takımının %80 hissesi Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’na  (PIF) devredildi. Bu gelişme ile birlikte İngiliz futbol Takımı’nın yeni sahibi Muhammed Bin Selman oldu.

Dudak uçuklatan rakam ile Newcastle United‘ın sahibi olan Selma’nın gelecek transfer sezonu için 1.5 milyar Euro’luk bütçe ayıracağını konuşulan iddialar arasında yer aldı. Newcastle United taraftarları resmî açıklamanın ardından  St. James Park önünde toplandı.

Taraftarlar kulübün Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’a satışını coşkuyla kutladı.

Newcastle United Satışına Karşı Çıkıldı

İngiltere takımı Newcastle United’ın Suudi Arabistan’a satılacağı haberlerinden sonra buna karşı çıkan bir kesim olmuştu. Kulübün satılmasını istemeyen isimlerden biri de Primier Lig yayın ortağı olan beIN Sports oldu.

Bununla kalmayan beIN Sports Premier Lig yönetimine ikaz niteliğinde bir mektup yazdı. Mektupta satış gerçekleşmeden önce iyi düşünülmesi gerektiği önemle vurgulandı.

Premier Lig’in yayın  ortaklarından olan beIN Sports’un CEO’su Yousef Alobaidly imzası da mektupta yer aldı. Mektupta takımı uyardığını ve Suudi Arabistan’ın korsan yayın konusunda en çok uyarı alan ülke olduğunu ve o ülkeye açılan davaların hep sonuçsuz kaldığını belirtti.

Premier Lig’in böyle bir ülke ile anılması marka değeri için oldukça kötü bir durum olduğunu da belirtti.