Ofsayt Kurallarında Değişiklik Var

Son dönemlerde futbol camiasında çokça tartışılan kıl payı ofsayt pozisyonları ile ilgili FİFA Başkanı Gianni Infantino açıklama yaptı.

FİFA Başkanı Gianni Infantino flaş açıklamalarında VAR’ın çektiği çizgiye rağmen bazı pozisyonlarda hakemlerin kafasında soru işareti kalabildiğini belirten deneyimli futbol patronu, ofsayt kurallarında çeşitli değişiklikler yapılabileceğini söyledi.

Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi birçok konuda futbol camiasına fayda sağlıyor. Fakat kafa karışıklığını ne yazık ki ortadan kaldıramadığı ofsayt pozisyonları gibi çeşitli alanlarda var.

Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminde çekilen ofsayt çizgisine rağmen özellikle kıl payı verilen pozisyonlarda yaşanana birtakım tartışılmalar kural koyucuların dikkatini çekti ve harekete geçmelerini sağladı.

Konuya dahil olan FIFA Başkanı Gianni Infantino, ofsayt kurallarında, yaşanan tartışmalar sonrasında flaş açıklamalarda bulundu.

FİFA Başkanı, açıklamalarında hücum eden tarafa avantaj sağlayacak şekilde ofsayt kurallarının değiştirileceğinin belirtilerini verdi.

“Ofsayt kuralı son 100 yılda evrim geçirdi”

FIFA Başkanı Gianni Infantino açıklamalarında, “Ofsayt kuralı son 100 yılda evrim geçirdi. Ve şu an biz yine bu kuralı tartışıyoruz.

Aslında bu tartışmayı VAR yüzünden yapmıyoruz. Hücum futbolunu geliştirmek için yapıyoruz… Zaten ofsaytın evrimi de bu şekilde oldu. Kıl payı ofsaytın kaldırılmasının bu konuda faydası olabilir” sözlerine yer verdi.

Kerem Aktürkoğlu’nun Tartışmalı Golü

Ofsayt pozisyonlarındaki konudaki son tartışma ise Galatasaray-Hatayspor maçındaki 3. golde yaşandı. Kerem Aktürkoğlu‘nun attığı gole yan hakem bayrak kaldırırken, VAR’dan çekilen çizgi sonrası gol geçerli sayıldı.

Fakat verilen gol kararı sosyal medyada tartışma yaratmıştı. Söz konusu değişiklik sonrasında maçlarda artık dirsek, kafa, ayak, burun vs, herhangi bir uzvun önde olması ofsayt için yeterli olmayacak.

Düşünülen yeni kararda iki rakip takım oyuncusunun vücutlarının birbirinden tamamen kopması esas alınacaktır. 1 Ocak’ta Premier Lig’de oynanan Burnley-Aston Villa maçında konuk ekibin Villa Grealish ile attığı gol VAR’da iptal edilmişti.

Ekrana gelen kararda, Villa’lı oyuncu topuk farkıyla ofsaytta gözüküyordu. Bu karar taraftarın çoğunluğunda tepki çekmişti.

Bu tür “tartışmalı, milimlik ofsayt” kararları her zaman futbolseverler tarafından tartışma oluşturuyor. Ofsayt konusunda karar merci olan IFAB, 29 Şubat’ta toplanacak.