Olimpik Lyon’un Cezası Açıklandı 1 Puanı Silindi

Fransa Ligue 1 14.haftasında olimpik Lyon, Olimpik Marsilya’yı  evinde konuk etmişti. Konuk ekibin köşe vuruşu kazanmasıyla topun başına geçen Dimitri Payet, Lyon taraftarının kendisine attığı yabancı madde sonrasında yer kalmıştı. 

Bu mücadelenin ertelenmesinin ardından Lyon kulübüne verilen ceza açıklandı. Fransa Profesyonel Futbol Ligi Disiplin kurulu, yaşanan olaylar sebebiyle Ev sahibi ekibin 1 puanının silinmesine ve mücadelenin seyircisiz bir şekilde yeniden oynanmasına karar verdi. 

Olimpik Lyon-Olimpik Marsilya Maçında Neler Yaşandı? 

Fransa Ligue 1’de 14.haftanın en dikkat mücadelesinde UEFA Avrupa Liginde temsilcimiz Galatasaray’ın rakibi Marsilya ile Olimpik Lyon karşı karşıya geldi. Maçın 3.dakikasında Marsilya köşe vuruşu kazandı. 

Konuk ekip köşe vuruşu kazandıktan sonra maçın hakemi ev sahibi takım taraftarlarının sahaya yabancı madde atması sebebiyleGroupama Stadyumunda anons yapılmasını istedi. Lyon taraftarlarının tepkisinden sonra topun başına geçenMarsilya’nın yıldız oyuncusu Dimitri Payet, Bir Lyon taraftarı tarafından atılan su şişesinin başına isabet etmesiyle yerde kaldı. Yıldız futbolcu birkaç dakika yerde kaldıktan sonra ayağa kalkmakta zorlandı.

Bunun üzerine karşılaşmanın hakemi maçı beşinci dakikada durdurmaya karar verdi ve tüm futbolcular soyunma odasına doğru yol aldı. Maçın hakemi 3 saatlik bekleyişin ardından Lyon-Marsilya Mücadelesinin devam etmeyeceğini açıkladı ve bu durum Stadyum hoparlöründen duyuruldu. 

Bu karşılaşmanın ardından Dimitri Payet’e şişe fırlatan Lyon taraftarı tespit edilmişti ve altı ay tecilli hapis cezası kararı verilmişti.

Olimpik Lyon’un 1 Puanı Silindi  

Olimpik Lyon-Marsilya maçında yaşananların ardından Ev sahibi takıma nasıl bir ceza vereceği merak konusu olurken, Fransa Profesyonel Futbol Ligi Disiplin kurulu kararını açıkladı. Açıklanan cezaya göre Ev sahibi takımın puan tablosunda 1 puanı silindi ve Karşılaşmanın seyircisiz bir şekilde oynanmasına karar verildi. 

Fransa Ligue 1’de bu sezon daha önce oynanan Nice-Olimpik Marsilya, Montpellier-Olimpik Marsilya, Anders-Olimpik Marsilya, Lens-Lille ve Saint-Etienne-Olimpik Lyon maçlarında da bu tarz olaylar yaşanmıştı. UEFA Avrupa Ligi C grubu ikinci haftasında Olimpik Marsilya-Galatasaray karşılaşmasında da olaylar yaşanmıştı. İlk yarının ortalarında sahaya atılan meşaleler ve İki taraftar grubunun sözlü tartışmaya girmesiyle oyun bir süre durmuştu.

Fransa futbolunda bu sezon bu tarz olaylar sıkça yaşandı. Ağustos ayında Nice’ın Marsilya’yı konuk ettiği karşılaşmada da Dimitri Payet’e rakip tribünlerden bir şişe daha isabet etmişti. Yere düşen Şişe’yi tekrar Nice taraftarlarına fırlatan Payet, bir maç oynamama cezası almıştı. Nice kulübüne ise yaşanan olaylar sonucunda iki puan silme cezası verildi.

Bir diğer olay ise Montpellier’in evinde Marsilya’yı ağırladığı maçta yaşandı. Ev sahibi takımın taraftarları Marsilya orta saha oyuncusu Valentin Roniger’e su şişesi fırlattı ve oyuncunun dudağı yaralanmıştı. Bir diğer karşılaşmada ise Eylül ayında oynanan Kuzey Derbisinde Lens, Lille’ı konuk etti. İkinci yarıda iki takım taraftarlarının birbirlerine yabancı madde fırlatması sebebiyle maç uzun süre durdu ve taraftarlar sahaya atladı.

2 saatin ardından karşılaşma yeniden hareketlendi.