Olimpiyatlarda Madalyayı Garantileyen İlk Kadın Boksörümüz: Buse Naz Sürmeneli

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda 69 kiloda yarışan milli boksörümüz Buse Naz Sürmeneli, ringdeki Ukraynalı rakibini yenerek çeyrek finale yükseldi. Bu sayede madalya almayı da garantileyen Buse Naz, aynı zamanda olimpiyat tarihinde ringlerde ilk kez galibiyet alan kadın boksörümüz olma unvanına da sahip oldu.

2020 Tokyo Olimpiyatları, dünya çapında milyonlarca izleyicisi ile heyecanlı müsabakalara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Boksta 69 kilo kadınlar kategorisinde yarışan Buse Naz Sürmeneli, gösterdiği muhteşem performans ile bizi gururlandırdı.

Yarı Finale Yükseldi

Buse Naz Sürmeneli, Ukraynalı rakibi Anna Lysenko ile Kokugikan Arena’da mücadele etti. Çeyrek final müsabakasında yarışan ikili, son derece iyi performans sergiledi. Buse Naz, ringdeki ilk rauntta 5 hakemden tam puan alarak müthiş bir başlangıç yaptı.

İkinci raunt başladığında azminden hiçbir şey kaybetmeyen milli boksörümüz, 5 hakemden yine tam puan alarak takdirleri topladı.

Son raunda gelindiğinde Buse Naz Sürmeneli, Ukraynalı rakibine karşı üstünlük sahibi idi. Bu üstünlüğü devam ettiren Buse Naz, rakibini yenerek yarı finale yükseldi. Sosyal medya üzerinden milyonlarca insan kadın boksörümüz Buse Naz Sürmeneli’yi tebrik etti.

Buse Naz Sürmeneli ve diğer milli sporcularımız hakkındaki haberlere sportakvimi.net‘ten ulaşabilirsiniz.

Tarihte Yerini Aldı

Buse Naz Sürmeneli, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda gösterdiği yüksek performans ile Türk tarihindeki yerini aldı. Başarılı kadın boksörümüz, olimpiyat madalyasını almayı garantileyen ilk Türk sporcu konumunda. Japonya’nın başkentinde düzenlenen yarı final müsabakası 4 Ağustos 2021 Çarşamba günü Türkiye saati ile sabah 08.30’da gerçekleşecek.

2008 senesinden beri ilk kez Türk boksu olimpiyat madalyası alacak. Pekin’de düzenlenen 2008 Olimpiyatları’nda Yakup Kılıç, 57 kiloda madalya almaya hak kazanmıştı. Türkiye en son o tarihte bronz madalya almıştı. Buse Naz, gösterdiği başarıyla gurur kaynağımız oldu.

Buse Naz’ın yarı finalde ringe çıkacağı rakip Hindistan’dan Lovlina Borgohain. Milli boksörümüz finale çıkabilmek için Hintli rakibini yenmeli. Daha önce 2019 senesinde düzenlenen organizasyonda Buse Naz Sürmeneli dünya şampiyonu olurken Borgohain de bronz madalya sahibi olmuştu. Gerçekleşen son 2 dünya şampiyonası organizasyonlarında Hintli boksörün 2 adet bronz madalyası bulunuyor.