Olimpiyatlardaki Buse’ler Gururumuz Oldu

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda yarışan milli sporcularımız Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, göğsümüzü kabarttı. Adaş olan ikili aynı gün doğdu ve aynı uğurda savaşıyorlar. İkilinin hedefinde en iyi dereceyi alarak olimpiyat oyunlarından madalya ile dönmek bulunuyor. Türkiye’nin kadın sporcuları olarak bizi gururlandıran Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, aynı zamanda çok da iyi anlaşıyor.

Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda kader birliği yapan oyuncular arasında yer alıyor. İki milli sporcumuz yalnızca aynı amaçla aynı yolda mücadele etmiyor, aynı zamanda aynı doğum gününü ve isimleri de paylaşıyorlar. Buse Naz Çakıroğlu, 26 Mayıs 1998’de dünyaya geldi. 2000 senesinin 26 Mayıs’ında ise Busenaz Sürmeneli doğdu.

Kader Onları Bir Araya Getirdi

Japonya’nın başkentinde düzenlenen 2020 olimpiyatları, iki Buse’nin de yollarını kesiştirdi. Ancak bugüne Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, çok sayıda tesadüf ile gelmişti. İkisi de Trabzonlu olan milli sporcularımız, boks branşında yarışıyorlar. Busenaz Sürmeneli, yaptığı açıklamalarda adaşı ile uzun bir süredir birlikte olduğunu söyledi. Daha sonra yediklerinin ve içtiklerinin ayrı gitmediğini belirten Sürmeneli, Çakıroğlu’nun son derece kararlı ve özgüvenli bir yapıya sahip olduğunu vurguladı.

Çakıroğlu’nun Boks Kariyeri Köpek Saldırısı İle Başladı

Buse Naz Çakıroğlu, boks kariyerine nasıl başladığını anlattı. Erkek kardeşi küçükken bir köpek saldırısına uğrayıp kolunu kırmıştı. Kardeşinin başına gelen talihsiz olay, kolunun güçlenmesi için onu boks sporuna yönlendirdi. Buse Naz Çakıroğlu da erkek kardeşine eşlik etmek üzere boksa başladı. Seneler içerisinde bu branşta bir hayli yetenekli olduğunu fark eden milli sporcumuz, 2018 senesinde Dünya Şampiyonası’na katıldığından kendine güveniyordu.

Buse Naz Çakıroğlu, daha sonra yapacağı açıklamalarda Dünya Şampiyonası’na yüksek hedefler ile katıldığını söyleyecekti. Müsabakalarda ilk maçında yenilen genç sporcu, o dönem boksu bırakma yönünde karar verdiğini belirtti. Ancak daha sonra annesi tarafından gördüğü destek, onu yeniden cesaretlendirmiş ve kendisini Paris’te olimpiyat oyunları için ringde bulmuştu. Yarı finale çıkmayı başaran Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli, olimpiyat şampiyonu olmak istiyor.