BOKSTA ÖLÜME BİR ROUND KALA

12 Nisan 1894 tarihinde hayata gözlerini açan Billy Miske, genç yaşta profesyonel dövüş yaşamına atıldı. Kariyerinin başlangıcında antrenör John Pearl Smith ile, kariyerinin son zamanlarını ise Jack Reddy ile çalışarak geçiren boksör, kısa müddette basamakları birer birer tırmandı ve o dönemdeki en ünlü isimlerden biriydi.

Kariyerinin henüz başında, 1900’lü yılların ilk çeyreğine damga vurmuş boksörlerden Tommy Gibbons, Jack Dillon, Battling Levinsky, Fred Fullon şeklinde isimlerle karşı karşıya gelen Billy Miske, yeteneği, performansı ve ard arda almış olduğu galibiyetlerle dövüş dünyasının yeni yıldızı oldu.

34’ü nakavtla 74 zaferle ringden ayrılmasına rağmen uzun seneler süresince asla nakavt olmayan Miske’i durdurmak imkânsız bir hal alıyordu.

Tam da boks yaşantısının ışıltılı döneminde yaşadığı rahatsızlıklar nedeniyle hastaneye kaldırılan genç boksör, yaşamını tümüyle değiştirecek o şok edici gerçeği öğrendi.

HASTALIĞI ÖĞRENDİĞİNDE ŞOKA UĞRADI

Billy Miske, amansız böbrek rahatsızlığını öğrendiğinde, takvimler 1919 yılını gösteriyordu. Doktoru Andrew Sivertsen, Miske’in birkaç senelik ömrü kaldığını ve bu hastalığın tedavisinin olası olmadığını belirtti. Ailesi dahil, esenlik durumunu nerede ise kimse bilmiyordu.

24 yaşındaki dövüşçü, dört sene süresince Ağırsiklet Şampiyonu ünvanını taşıyacak Battling Levinsky’ye karşı çıkmış olduğu ve puanla kaybetmiş olduğu maçın ardından, bir müddet boksa ara vermek durumunda kaldı.

TEK NAKAVT OLDUĞU KARŞILAŞMA

Hastalığına karşın ringlere dönen Miske, 1920 yılının Eylül ayında, devrin Dünya şampiyonu Jack Dempsey ile unvan maçına çıktı.

Kariyerinin tek nakavtla mağlubiyetini bu müsabakada sağlayan ABD’li boksör, kayıpsız geçen 20 müsabakanın ardından, devrin bir öteki yıldızı Tommy Gibbons’la karşılaşmış ve rakibine yenilmişti.

Hastalığın ilerlemesiyle hareket etmekte zorluk çeken Miske, ringlerden emekliye ayrılma kararı aldı. Büyük buhranın derhal öncesinde, 1920’li yılların başlangıcında ekonomik göstergeleri çok iyi olan ülkesinde araba satış sektörüne yönelen Miske, bokstan kazanılmış olduğu parayı da buraya yatırdı.

İşler kendisi için iyi gitmiyor, gün geçtikçe borçları artıyordu. Hastalığının ilerlemes üzerine hayatında sona yaklaştığını anlayan boksör, borçlarını ailesine bırakmak istemiyordu.

Tüm çarelerinin tükendiği an Billy Miske, verilecek en zor kararı verdi ve son defa ringe çıkma kararı aldı.

MUCİZEVİ AN YAŞANDI

Maçın ağır favorisi Brennan, gazetecilerin oluşturduğu skor tablosunda fazlaca üstün götürmüş olduğu üç raundun ardından, dördüncü raunda maçı bitirmek için çıkmıştı.

Billy Miske, inanılmaz bir mucizeyle, Bill Brennan’ı nakavt ederek kariyerinin son maçından galibiyetle ayrılmayı başardı. Bu zafer, Miske’in kariyerinin nakavtla 34 olmak suretiyle 74. ve son zaferi olarak tarihe geçti.

Miske, bu müsabakadan elde etmiş olduğu gelirle borçlarını ödemiş, çocuklarına istedikleri Noel hediyelerini almış ve ailesiyle güzel bir Noel sabahına uyanmıştı.

Ne var ki, yalnızca 6 gün sonra, 1 Ocak 1924 gününde hayata gözlerini yumdu. 29 senelik ömrüne, kısa zamanda zirveye eriştiği bir boks kariyeri ve iyi bir aile yaşamı sığdırdı.