Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’nin İlk Madalyası Geliyor

Milli yüzücülerimiz Türkiye’ye Paralimpik Oyunları’nın ilk madalyasını kazandırmak için canla başla çalışıyor. Milli yüzücülerimiz, Sevilay Öztürk ve Sümeyye Boyacı, Tokyo Paralimpik Oyunları’nda madalya için yarışacak.

Dünyada ve Avrupa Şampiyonalarındaki başarıları ile Türkiye’nin gururu olan Sevilay Öztürk ve Sümeyye Boyacı yeni tip korona virüs (covid-19) nedeni ile ertelenen Tokyo Paralimpik Oyunları’nda başarılı olmak için ellerinden geleni yapıyor.

Madalya için İddialılar

Paralimpik Yüzme Milli Takımı Başantrenörü Mehmet Ali Albas, AA muhabirine Sevilay Öztürk ve Sümeyye Boyacı’nın daha önce kazanmış olduğu başarıları hatırlattı. Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’nde kampa iki sporcu ile birlikte katıldığını söyleyen Mehmet Ali Albas,

“İki sporcumuz da yapılacak Paralimpik Oyunları’nda madalyaya en büyük aday çünkü bunların arka planlarında büyük başarıları var.

Bu bizi gerçekten çok heyecanlandırıyor. Sümeyye 2019 yılında Londra’da dünya ikincisi oldu ve Paralimpik Oyunları’na kotasını buradan aldı. Sevilay ise aynı yarışmada üçüncü oldu. 2018 yılında yine Sümeyye’nin Avrupa şampiyonluğu, Sevilay’ın ise Avrupa ikinciliği var.

Yine 2016’daki Rio Olimpiyatları’nda Sevilay dünyada Paralimpik Oyunları’na katılan en genç sporcuydu. Şimdi 2021’deki oyunlarda daha tecrübeli bir sporcu olacak.” Şeklinde konuştu.

“Ülkemize madalya getirip armağan etmek istiyoruz”

Mehmet Ali Albas en büyük hedeflerinin olimpiyatlar olduğunu söylerken,  “Sevilay’dan özellikle kelebek branşında, Sümeyye’den ise sırtta birincilik madalyası bekliyoruz. Bütün çalışmalarımız bu doğrultuda ilerliyor.

İnşallah bedensel engelli yüzme tarihimizde ilk kez Paralimpik Oyunları’nda ülkemize madalya getirip armağan etmek istiyoruz.” dedi.

Milli sporcu Sümeyye Boyacı ise, “Performansımızı ve limitlerimizi yükseltmek için çalışıyoruz. Cumhuriyet tarihimizde şu ana kadar yüzme kategorisinde olimpiyatlarda henüz hiç madalya alınmamış.

Biz Türkiye tarihinde bir ilki gerçekleştirmek istiyoruz. Derecelerimiz üzerinden konuşmak gerekirse madalya kesin görünüyor. Bu madalyanın rengini belli etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” Şeklinde konuştu.

Diğer bir milli yüzücümüz Sevilay Öztürk’de 2016’da Rio’ya katılan en genç sporcu olduğunu ve finale kaldığını hatırlatarak, “Bayrağımızı göklerde görmek benim için gurur verici bir durum. Oralara gitmek kolay bir şey değil, bu çalışma ile oluyor.

Bu kapsamda da Paralimpik Oyunları‘na hazırlanıyoruz. Güzel bir kamp dönemi geçirdik. Olimpiyatlarda inşallah birincilik alıp bayrağımızı dalgalandıracağım. Onun için elimden gelen her şeyi yapıyorum.” Sözlerini kullandı.