PAUL WESTPHAL’I KAYBETTİK

2020 birçok spor efsanesini kaybettiğimiz bir yıl olarak tarihe geçmişti. 2021’den bunun aksini dilemiştik ancak bu dileğimiz erken bir tarihte son buldu. 2 Ocak 2021 itibariyle bir basketbol efsanesi Paul Westphal’ı kaybettik. 70 yaşındaki guard pozisyonunda oynamış olan Phoenix Suns’ın efsane ismi yakalandığı kanser hastalığını yenemeyerek hayata gözlerini yumdu.

KARİYER

Boston Celtics’in 1972 NBA Draft’ında 10.sıradan seçtiği Westphal 3 yıl Boston forması giydi ve 1974 yılında takımıyla birlikte şampiyonluk yaşamıştı. 1975 yılında Phoenix Suns’a takasta teklif edilen guard Phoenix’te başarılı bir beş yıl geçirdi.

1980’den sonra takımdan ayrılan oyun kurucu sırasıyla Seattle SuperSonics, New York Knicks ve Phoenix Suns’ta oynadı. Tekrar Phoenix’e gelmesinde belki de kariyerini bitirmek istediği kulübün Batı konferansı takımı olmasını istemesinin etkisi büyüktü.

Tarihinde 5 kez NBA All-Star’a seçilen oyuncu 3 kez de Amerikan Basketbol Ligi’nin en değerli takımına seçildi. Kariyerinde 12.809 sayı kaydeden oyun kurucu 3.591 asist yaparak kariyerinde önemli bir başarı gösterdi. Phoenix’te basketbol hayatını bitiren oyuncunun forma numarası ‘44’ Phoenix Suns tarafından emekli edildi.

KOÇLUK HAYATI

Emekli olduğu sezonun ardından koçluk hayatına başlayan Paul Westphal 1988 yılına kadar Southwestern Baptist Bible ve Grand Canyon takımlarının hocalığını yaptı. Ardından efsane olduğu Phoenix’e gelen Westhpal önce asistan olarak görev yaptı.

Daha sonra baş antrenörlük görevine geldiği Phoenix Suns’ı tarihinde ilk kez 1993’te NBA finallerine taşıdı. NBA All-Star takımlarının da koçluğuna yapan Paul Westphal 1993 ve 1995 yıllarında NBA All-Star takım koçu seçildi.

Uzun bir süre farklı takımları çalıştıran koç, son olarak 2014-2015 sezonunda Brooklyn Nets takımında yardımcı antrenörlük görevinde bulundu. Brooklyn’i tercih etmesindeki en önemli kriter takımın baş antrenörünün bir dönem kendi yardımcısı olan Lionel Hollins oldu.

Lionel Hollins’in görevine son verildikten sonra istifa eden tecrübeli koçun basketbol yaşamı böylelikle bitmiş oldu. NBA için efsaneleşmiş olan oyuncu Paul Westhpal 2019’da birçok önemli kişiden oluşan ‘Şöhretler Müzesi’ne seçildi.

TV HAYATI

Paul Westphal basketbol hayatının yanında New-York merkezli ‘The Edge of Night’ dizisindeki polis memuru rolüyle televizyon dizilerinde de boy göstermişti. Bizler de sporsever olarak Paul Westphal ailesi başta olmak üzere tüm NBA’ye baş sağlığı diliyoruz