Pereira’nın Galatasaray Planı

Süper Lig’in 12’inci haftasında kendi sahasında ağırladığı Kayserispor karşısında 2-0 geriye düştüğü maçta 2-2 berabere kalan ve bu sonuçla birlikte galibiyet hasretini 4 maça çıkaran Fenerbahçe’de VitorPereira’nın geleceği tartışılıyor.

Portekizli teknik adamla yolarını ayırması an meselesi olan Fenerbahçe Yönetimi, gelen tüm eleştirilere ve basında yer alan iddialara rağmen Portekizli hocayla ilgili henüz bir tasarrufta bulunmuş değil.

VitorPereira ile ilgili çıkan haberler, Galatasaray maçının teknik adamın kader maçı olacağını ve olası bir mağlubiyet durumunda Portekizlinin görevinden alınarak yerine başka bir teknik adamla anlaşılacağını iddia ediyor.

Pereira İçin Köprüden Önce Son Çıkış

2021/2022 sezonunda Fenerbahçe’nin başına ikinci kez getirilen Vitor Pereira’nın gelişi Fenerbahçe camiasında bir şok yaratmıştı.

Başkan Ali Koç’un yüksek profilli bir hocanın takımın başına geleceğine dair demeçler vermesinden sonra hiç beklenmeyen ve basına dahi adı yansımayan bir teknik direktörle anlaşılması ve bu hocanın da Vitor Pereira olması Fenerbahçe camiasında bir infial yaratırken, özellikle sezonun ilk haftalarında takımın gösterdiği performans Vitor Pereira’nın doğru bir tercih olduğu yönünde yorumları da arttırmaya başlamıştı.

Ancak Fenerbahçe’de 9’uncu haftada oynanan Trabzonspor maçında yaşanan olaylar ve takımın o döneme kadar Avrupa Ligi’nde gösterdiği kötü performans Fenerbahçe camiasında ciddi bir travma yarattı ve bu travmanın faturalarından birisi de teknik direktör Vitor Pereira’ya kesildi.

VitorPereira yönetiminde özellikle Mesut Özil konusunda yaşanan problemler ve takımın bilhassa hücum hattında yaşadığı sorunlar nedeniyle huzursuz olan camia, üst üste gelen puan kayıplarıyla iyice sarsıldı ve Vitor Pereira’nın takımdan gönderilmesi gerekliliği tartışılmaya başlandı.

Portekizli teknik adam, Antwerp maçında alınan galibiyetle birlikte biraz daha zaman kazanmakla birlikte, Kayserispor maçında gösterilen kötü performans ve taraftarlar tarafından yönetime gösterilen tepkiyle birlikte kazanılan kredi de kaybedilmiş oldu.

Fenerbahçe camiasında Galatasaray maçında alınacak herhangi bir kötü sonucun Vitor Pereira’nın ikinci döneminin sonunu getireceğine dair inanç artarken, Portekizli teknik adam da kuşkusuz bu durumun farkında.

Bu zamana kadar Galatasaray karşısında çıktığı maçlarda herhangi bir galibiyet alamayan Pereira, bu maçta alacağı galibiyetle birlikte hem karanlık bulutları dağıtmak hem de ileriye daha güvende bakmayı hedefliyor.

Galatasaray Derbisi Her Anlamda Kritik

Bu sezon hem Galatasaray hem de Fenerbahçe, rakiplerine oyunlarını kabul ettirmek konusunda sorunlar yaşıyorlar.

Fenerbahçe eğer rakibi açık vermezse gol yollarında sıkıntı yaşarken, Galatasaray ise orta sahasına ve savunmasına baskı yapıldığı anda çözülen bir takım yapısına sahip görünüyor. Durum böyle olunca bu maç öncesi her iki takımın taraftarları da büyük derbiye dair endişe içinde.

Maçın kilidini çözecek olan anahtar ise kuşkusuz rakibe yapılan hazırlığın kalitesi olacak. Eğer Galatasaray, rakibinin son dönemde baskıyla birlikte savunmayı geriye çekmesini, Fenerbahçe ise rakibinin orta sahasında yaşadığı problemleri iyi kullanabilirse galibiyete ulaşabilir.

Kritik maç milli aranın bitişinden sonra 21 Kasım’da Galatasaray’ın sahasında oynanacak.