PİYANGO

31 Aralık’ta Resmi Gazetede yayımlanan bir yazı kulüp yönetimlerini ve amatör kulüpleri ilgilendiren türdendi. Adeta kulüpler için piyango niteliğinde olan ve 1 Ocak itibariyle yürürlüğe girecek olan yönetmelik;

sporcu ücretlerinden tevkif yoluyla alınan gelir vergisi üzerinden belirlenen payın özel hesaba aktarımı, kullanımı ve denetimini içeriyordu.

Yayınlanan yönetmeliğe göre Gençlik ve Spor Hizmetleri Kanunu’nca ilgili maddelerin usul ve esasları belirlenmiş durumda.

YÖNETMELİK

Yönetmelik; Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve bağımsız spor federasyonlarına tescil edilmiş olan ve Türkiye’de faaliyette bulunan spor kulüpleri ve sportif alanda faaliyette bulunan sermaye şirketleri tarafından sporculara ödenen ücretlerden tevkif edilerek ilgili vergi dairesine kanuni süresinde beyan edilen ve ödenen gelir vergisi tutarlarından, Gençlik ve Spor Bakanlığının talebi üzerine Hazine ve Maliye Bakanınca uygun görülen payların, Gençlik ve Spor Bakanlığı adına açılacak özel hesaba aktarılması, özel hesaba aktarılan tutarların kullanılması ve denetlenmesi ile uygulamaya ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Yönetmeliğe göre, aktarılacak payın belirlenmesinde, sadece sporculara ödenen ücretler üzerinden tevkif edilen ve süresinde beyan edilerek vergi dairesine vadesinde ödenen gelir vergisi tutarları dikkate alınacak.

İşverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatler ücret kapsamında vergilendirilmekte olup;

sporculara, bu faaliyetlerine ilişkin olarak aylık ücret, başarı primi, maç başı ücreti, imza parası, imaj hakkı ve sair adlarla yapılan ödemeler ve sağlanan menfaatler de ücret kapsamında değerlendirilecek.

AMATÖRLER ve YORUM

Yönetmeliğe göre yazıda belirtilen destek uygulamasından yararlanabilecek kurumlar Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı, TFF’ye resmi olarak bağlı ve Türkiye’de faaliyette bulunan spor kulüpleri ve sportif alanda faaliyet gösteren sermaye şirketler olarak açıklandı.

Aktarılacak paranın kulüplere dağıtılmasında belirlenen kriterlerin de açıklandığı yönetmelikte yaz-kış olimpiyatta madalya getirilen sporcuların önemi dikkat çekti. Bu kriterle birlikte olimpiyatlara verilen önem de ortaya çıkmış olup ‘kazan-kazan’ ilkesi dikkatimi çekti.

Hem kulüpler kazanırken hem de ülke sporunun kazanılması bizim açımızdan mutluluk verici. Lig kulüplerinin banka borçlarının silinirken düşünülmeyen ve unutulan amatör kulüpler ve oradan ‘ekmek’ yiyen sporcuları dikkate alan bu maddenin ne gibi getirileri olacağını hep birlikte göreceğiz.