Pota Derbisinin Galibi Beşiktaş

ING Basketbol Süper Ligi’nin 17. Haftasında potada Beşiktaş, Fenerbahçe Beko karşılaşması oynandı. Pota derbisinin kazananı ise 92-83 ile Beşiktaş oldu. Bu sonuçla birlikte siyah-beyazlı ekip ligdeki 8. Galibiyetini elde etti. Sarı lacivertli takım ise 4. kez sahadan mağlup ayrıldı.

Fenerbahçe Beko Maça İyi Başladı

Derbi mücadelesine boyalı alanda bulduğu basketler ile siyah beyazlı takım başladı. Çok geçmeden Fenerbahçe Beko, 3. Dakikada 10-8 öne geçti. Boş atışlardan yararlanamayan Beşiktaş karşısında basketbol bulan sarı lacivertli takım, 8. Dakikada farkı 9 sayıya kadar çıkardı. İlk çeyreği Fenerbahçe Beko 27-19 üstün bitirdi.

İkinci periyotta Fenerbahçe Beko top kayıpları ile başladı. Beşiktaş bu fırsatı değerlendirdi ve pota altında bulduğu basketler ile birlikte 12. Dakikada farkı 2 sayıya düşürdü. 27-25 skor ile ilerledi. Hücumda temposunu arttıran konuk ekip, Blackmon’ın üç sayılık basketleri ile birlikte 14. Dakika da öne geçti.

Sarı lacivertli takım Pierre ve Hamilton ile pota altı basketleri ile 15. Dakikada 34-32 öne geçti. İkinci çeyreğin ortalarına doğru skorda üstünlük sık sık değişiklik gösterirken ilk yarının son bölümünde top kayıpları yapan Beşiktaş karşısında Ali Muhammed ve Melih Mahmuroğlu’yla üç sayı çizgisinin gerisinden skor elde eden Fenerbahçe Beko devre arasına da 46-39 üstünlük ile girdi.

İkinci Yarıda Beşiktaş Bastırdı

İkinci yarıda taraflar karşılıklı basketler bularak başladı. Fenerbahçe Beko oyuncuları ile skor üretmeye başlarken Beşiktaş, Blackmon ile üst üste basketler buldu. 27. dakikada farkı 2 sayıya indirdi ve skor 59-57 oldu. Mehmet Yağmur’un üç sayılık basketi ile üstünlüğü ele alan Beşiktaş 59-61 skor oluştururken üçüncü çeyreği 66-65 önde bitirdi.

Son periyoda Fenerbahçe Beko 5-0’lık seri ile başladı ve 70-66 öne geçti. Daha sonra Furkan Haltalı ile arka arkaya sayılar elde eden Beşiktaş 9-0’lık bir seri yakaladı ve 33. Dakikada üstünlüğü tekrar elde etti. Derbi maçta son bölümleri çekişmeli geçti. Hücumda Furkan Haltalı ve Blackmon ile skor elde eden Beşiktaş karşılaşmayı 92-83 kazanmış oldu.

Beşiktaş’ta James Kumar Blackmon 32, Furkan Haltalı 19 sayıyla galibiyette önemli rol oynadı.

Fenerbahçe Beko’da ise Melih Mahmutoğlu’nun 19, Dyshawn-Dylan Pierre’in 16 sayısı kazanmaya yetmedi.

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda hakemler Erşan Kartal, Alper Altuğ Köselerli, Musa Kazım Çetin yönetiminde oynandı. Karşılaşmada yer alan isimler ise;

Fenerbahçe Beko: Brown 7, Guduric 10, Ulanovas 7, Pierre 16, Ahmet Düverioğlu 8, Hamilton 4, Melih Mahmutoğlu 19, Tarık Biberoviç 2, Berkay Candan 5, Ali Muhammed 5

Beşiktaş: Mehmet Yağmur 5, Blackmon 32, Egehan Arna 2, Sadık Emir Kabaca 2, Furkan Haltalı 19, Şehmus Hazer 11, Berry II 6, Hakan Sayılı 5, Alperen Şengün 10