covid 19

Premier Ligin Başlama Tarihi

Corona virüsü covid 19 ile mücadele eden ülkelerde ilk alınan önlem lig maçlarının ertelenmesiydi. İtalya’da Serie A, Almanya’da Bundesliga, İspnaya’da La Liga, İngiltere’de Premier Ligi olmak üzere Avrupa ülkelerinde maçlar ertelenmişti. Türkiye’de de 19 Mart itibariyle lig maçları durdurulmuştu.

Corona virüsünün yayılmasının durdurulmaması ve her gün Avrupa’da ve Amerika’da binlerce kişinin hayatını kaybetmesi lig maçlarının ne olacağı sorusunu akla getiriyor. Hollanda ve Fransa lig maçlarının oynanmayacağını, 2019-2020 futbol sezonunu iptal ettiklerini açıkladılar. Almanya Bundesliga’yı 4 Mayıs’ta başlatmayı planlarken bir açıklama da Premier Lig’den geldi.

İngiltere Hükümetinin Onayı Bekleniyor

30 bine yakın kişinin covid 19 sebebiyle hayatını kaybettiği ve ölümlerin devam ettiği İngiltere’de Premier Lig maçlarının 12 Haziran’da başlaması planlanıyor. Premier Ligin 20 kulüp temsilcisinin gerçekleştirdiği toplantı sonucu 12 Haziran’da maçların başlamasının uygun olduğu kararı çıktı. Ama bu kararı İngiltere Hükümeti2nin onaylaması gerekiyor.

Toplantıda kulüp temsilcileri oynanacak maçlar için seçilecek sahaların şehir hayatından ve kalabalıktan uzak sahalar olması gerektiğini belirterek maçların seyircisiz oynanmasını da istediler.

İngiltere Hükümeti’nin 12 Haziran tarihi konusunda nasıl bir karar vereceği bekleniyor.