Roger Federer Vakfı

Roger Federer-Rafael Nadal Maçına Rekor İzleyici

Teniste 3 numaralı Roger Federer’in adına kurulan Roger Federer Vakfı Afrika’ya yardım amacıyla tenis maçı düzenledi. Afrika’da yaşayan ve eğitim olanağı bulamayan çocukların küçük yaştan başlayarak eğitim alabilmeleri için yardım kampanyası kapsamında Roger Federer ve Rafael Nadal maç yaptılar.

Tenisin iki efsane isminin karşılaştığı maç Cape Town’da yapıldı ve maça tenis tarihindeki en büyük seyirci katılımı gerçekleşti. Cape Town’daki futbol stadyumu tenis kortuna dönüştürüldü ve iki tenisçi bu kortta maça çıktılar. Maçı 50 binin üzerinde tenis sever izledi ve bu rakam en fazla izleyicinin olduğu tenis maçı oldu.

3,5 Milyon Dolar Toplandı

Maçın Cape Town’da yapılmasının iki sebebi vardı. 1. sebep Federer ve Nadal bu maçın gelirini Afrika’daki çocukların eğitimine bağışlamalarıdır. İkinci sebep ise Federer’in annesinin Güney Afrika doğumlu olması ve bu nedenle maçın yeri olarak Güney Afrika’nın başkenti olarak seçilmiştir. Bu anlamlı maçı Roger Federer 6-4, 3-6, ve 6-3 setlerle kazandı.

Roger Federer Vakfı bu maç ile 1 milyon dolar toplamayı planlıyordu fakat izleyici sayısının rekor düzeyde olması 3,5 milyon gibi bir rakamın toplanmasını sağladı.