SALON ATLETİZMDE 3 REKOR

Turkcell’in sponsorluğunu yaptığı Turckell Türkiye Büyükler ve 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonasında 2. günün yarışmaları dün itibariyle sona erdi. Alınan derecelere göre 3 Türkiye rekoru birden güncellendi ve müthiş sevinçler yaşadık.

İstanbul’da düzenlenen ve Ataköy Atletizm Salonu’nda gerçekleştirilen organizasyon, geçtiğimiz yıl talihsiz bir şekilde aramızdan ayrılan Türkiye Atletizm Federasyonu İstanbul İl temsilcisi Selahattin Yıldız’ın anısına düzenlendi.

23 Şubat tarihinde düzenlenecek Balkan Büyükler Salon Atletizm Şampiyonası ve 13 Şubat tarihinde başlayacak olan Balkan 20 yaş altı salon Atletizm Şampiyonası için bir seçme anlamı taşıması nedeniyle sporcular için Turkcell Türkiye Büyükler ve 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonası oldukça önemliydi.

Organizasyonun bu denli önemli olması, sporcuların performansında da etkili oldu. Balkan organizasyonunda yer almak isteyen sporcular, organizasyonun önemini kırdıkları 3 Türkiye rekoru ile herkese kanıtladılar.

MİKDAT KENDİ REKORUNU KIRDI

Turkcell’in sponsorluğunu yaptığı Turckell Türkiye Büyükler ve 20 Yaş Altı Salon Atletizm Şampiyonasında 2. günün yarışmaları sona erdi. Alınan derecelere göre 3 Türkiye rekoru birden güncellendi.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nun yaptığı açıklamaya göre, Mikdat Sevler isimli atletizmci, erkekler 60 metre engellide, kendisine ait 7.78’lik Türkiye rekorunu geliştirerek 7.72 olarak güncelledi. Seçmelerde 7.72 ile Türkiye rekorunu geliştiren Mikdat Sevler, finalde ise 7.80’lik bir süre elde etti.

Final mücadelesini ise Kuveyt uyruklu Yakup Muhammed Al Youha 7.69’luk derecesi ile kazandı. Kuveyt uyruklu Yakup Muhammed Al Youha’nın ardından ikinci sırada bitiren isim ise milli atletimiz Mikdat Sevler oldu ve bu başarısı ile Türkiye şampiyonu oldu.

Oğuz Uyar ise erkekler 200 metre yarışında 1. sıraya yerleşti ve bu sıralamasıyla Türkiye 23 yaş altı salon rekorunu kıran isim oldu. 20 yaşında olan genç atletizm Oğuz Uyar, Yakın zamanda 21.29’luk süresi ile egale ettiği ve Batuhan Altıntaş ile paylaşmış olduğu rekoru final yarışmasında 4 saniye geliştirerek 21.25’e çekti.

KADINLAR 800 METRE REKORU

Organizasyona Gaziantep’ten katılan Süreyya Yıldız, 20 yaş altı kadınlar 800 metre yarışında 2.10.08 derecesi ile birinciliği kimseye bırakmadı. Elde ettiği bu derece ile 2012 yılında 2.10.66’lık süre ile Aslı Arık tarafından kırılan 18 yaş altı Türkiye rekorunu 8 yıl aranın ardından yarım saniyeden fazla geliştirerek kırdı.