Şampiyonlar Ligi Finali Ne Olacak

Günümüzde dünyada en çok konuşulan, izlenen, oynanan sporlardan birisi futbol.Hal böyle olunca futbolun kendi ülkesinde seyredildiğinden çok daha fazla izlenen bir turnuva var; Şampiyonlar ligi .Futbolun zirvesi diyebileceğimiz bu turnuva, prestij açısından dünyanın en üst tepesinde. Her sene farklı liglerden şampiyonların ve diğer önemli takımların katıldığı bu turnuva, tüm futbolseverlerin zevkle izlediği karşılaşmaları bulunduruyor.

Zorlu Süreç

Şampiyonlar ligi finalinin İstanbul’da yapılmasına karar verildiğinden beri heyecanımı koruyorum. Geçen günlerde sosyal medyada paylaşılan şampiyonlar ligi kupasının İstanbul’un eşsiz manzarasıyla olan fotoğrafları bizleri mest etmeyi başardı daha maç başlamadan. Fakat Türkiye’de gittikçe artan vaka sayıları UEFA’nın dikkatini çekmiş ve finalin başka bir yere taşınması konuşulmaktadır.

Bu haber tabii ki beni ve Türkiye’deki çoğu futbolseveri üzmüş ve akıllarda soru işareti bırakmıştır. Finalin İstanbul’dan alınıp İngiltere’nin Wembley stadyumunda oynanmasının konuşulması elbette İngiltere’deki vaka sayılarının Türkiye’den daha az olmasından kaynaklanıyor. Fakat önemi bu kadar büyük olan bir kararın tartışılması, finale 20 gün kalmışken olmaması gerekirdi.

Sonuçta bu vaka sayıları Türkiye’de her zaman diğer ülkelere göre yüksekti. Öte yandan bu final için yürütülen tüm çalışmalar, eğer ki karar finalin Türkiye’den başka bir ülkede yapılması doğrultusunda verilirse, heba olacak. Nitekim geçen sene de onca çalışma yürütülmüş, ardından da final İstanbul’dan alınıp Lizbon’a verilmişti. Yani demek istediğim şudur ki, bu kararlar çok yanlış zamanda alınıyor.

Çok Geç Verilen Yanlış Karar

Finalin olmasına 20 gün kala gerçekleştirilen fiyasko kararda ülkemiz büyük bir zarar aldı. UEFA’nın finali İstanbul’dan almayacağız söylemi bizi yine hayal kırıklığına uğrattı. Bu süreçte öğrendik ki UEFA’ya güvenmememiz gerek, sadece uygun bir fiyat ile UEFA’ya karşı lobi oluştursaydık o zaman UEFA’nın gözde ülkelerinden biri olurdu. Virüs bahanesiyle alınan finalde, yıllarca milyar Euroları takımlardan alıp, kestiği haraçlardan bu finali istese düzgünce bir şekilde yapabilirdi.

Ardı arkasına saçma kararlar vermeye devam eden UEFA yine kendini ve değerini satarak fiyaskoyla bir seneyi yönetti. Bardağın dolu tarafından bakmamız gerekirse bu kadar kalitesiz bir Şampiyonlar Ligi sezonunun ülkemizde olması tüm Türk futbolseverleri hayal kırıklığına uğratırdı.