Şampiyonlar Ligi’ne Son Dakika Bombası

29 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleşecek olan Şampiyonlar Ligi finalinde İngiliz devleri, Manchester City ve Chelsea karşı karşıya gelecek.

Manchester City yarı finale zorlu Paris St. Germain turunu geçerek gelirken, bir diğer dev kulüp Chelsea ise Şampiyonlar Liginin en başarılı takımı olan Real Madrid’i eleyerek geldi. 29 Mayıs günü Atatürk Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşecek finalde, dev maça 22 gün kala İngiliz hükümetinden garip ve saçma bir teklif geldi.

Kırmızı Listeye Alındık

İngiltere hafta içinde Türkiye’yi zorunlu karantina uygulanan ülkeler arasına aldı. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps 17 Mayıs’ta başlayacak uluslararası seyahat listesi yayınladı. Bu listeye göre Türkiye’den gelen kişilerin İngiltere’de 10 gün boyunda kendi masraflarını karşılayarak karantinada kalması gerekiyor. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps kendi taraftarlarını da uyardı.

Dev maç için kendi vatandaşlarının İstanbul’da oynanacak final için Türkiye’ye gitmemesi gerektiğini söyleyen Shapps, saçma söylemlerini bırakmayarak finalin İngiltere’de oynanması gerektiğini söyledi. İngiltere Hükümetinin, COVID-19 kapsamlarında Türkiye’nin karantina kötü yönetmesinden dolayı finali İngiltere’ye çekmek için çalışacağı belirtilirken, bu istek için FA ve UEFA ile görüşmelere başladı. İngiliz gazetesi Telegraph’ın haberine göre, finale bu kadar süre kalmışken yapılan bu talebi beklenmedik olarak yorumlarken, final öncesi İngiltere’nin Türkiye’yi riskli ülkeler arasına almasını gereksiz gördü.

İngiltere Futbol Federasyonu açıklamalarda bulunurken, dev final maçını Londra’da bulunan Wembley Stadyumunda oynanmaya hazır olduğunu ve karar için UEFA’ya gideceğini söylerken, son kararı da verecek olan tarafın UEFA olduğunu ifadelerinde yer verdi.

Son Karar Ne Zaman Verilecek?

UEFA Medya Sorumlusu Pedro Pinto Şampiyonlar Ligi finali için yaptığı açıklamalarda finalin İstanbul’da yapılacağını ve finalin İstanbul’dan alınmasını düşünmediğini söylemişti. Açıklamalarına devam eden Pinto, finalin Birleşik Krallık’ta olma ihtimaline dair İngiliz basınında spekülasyonlar gördüğünü ve UEFA’nın finali İstanbul’dan alma planı olmadığını söylemişti.

İstanbul’da gerçekleşecek dev maç öncesi Chelsea ve Manchester City takımlarının yöneticileri ve heyet grupları son incelemelerde bulunmak için Atatürk Olimpiyat Stadına geldi. Stadı ve ülkenin güncel durumunu inceleyen heyet, İstanbul’daki son izlenimlerini tamamlayıp ülkelerine döndüler.

Türkiye Futbol Federasyonundan gelen açıklamada, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş’ın, UEFA proje lideri Didier Andrist ile görüştüğünü ve özellikle takımların geliş – gidiş ve tabii ki ülke içeresindeki ve maç boyunca yapılacak olan önlemlerin dikkat edildiğinden bahsetti. 29 Mayıs Cumartesi günü oynanacak final için maça 21 gün kalmış iken hala net bir karar verilmedi.