SERGEN YALÇIN’IN BEŞİKTAŞ SERÜVENİ

Süper Lig kapsamında yapılan 25. hafta mücadelesinde Beşiktaş, sıkıntılı Ankara deplasmanında Gençlerbirliği’ni 3-0 yenerek 2 ezeli rakibi ile Süper Lig Şampiyonluğu yarışını sürdürdü. Sezon başındaki manzaraya bakarsak Beşiktaş ve Sergen Yalçın için konum hiç de iç açıcı değildi.

Fenerbahçe mühim transferler yapmış, Galatasaray’ın, Falcaolu, Diagneli, Belhandalı aslına bakarsan iyi bir ekibi varken üstüne Emre Kılınç’ı almış, Başakşehir esasen geride kalan sezonun şampiyonuydu.

Her şeyden ilkin Elneny, Caner, Gökhan şeklinde üç usta gitmiş, Burak Yılmaz şeklinde bir golcü, Boateng şeklinde de iyi bir alternatif oyuncu kaybedilmiş, sürem başı Beşiktaş için şampiyonluk şarkısı söylememiz istenilse; zor arkadaşım denilebilirdi.

SORUNLARIN ÜZERİNE GİTTİ

Sıradan her teknik patron korkardı fakat Sergen Yalçın korkmadı. Her darbeyle birazcık daha güçlenen tecrübeli teknik direktör Sergen Yalçın birçok teknik direktörün zorlanacağı şeyi başardı ve zorlukları derinden kavramayı seçti.

Kafasını kuma gömmedi, korkmadı, kendine ve oyuncu gurubuna güvendi, inandı. Kadroya yeni katılan Ghezzal, Aboubakar, Welinton, Mensah, Josef De Souza, Larin, Roiser şeklinde oyuncularla yol yürüyecekti ve hangisinin iyi mi bir performans sergileyeceğini kimse bilmiyordu.

Dahası savunmanın solu ve kalesi de alt yapıdan gelen iki genç erkeğe emanet edilecekti. İşte bu şartlarda hayata ve futbola doğru ve yürekli gözlerle bakan Sergen Yalçın, zorluklarla birlikte bir kolaylık bulunduğunu iyi biliyordu.

Zorluklar adamın karakterini yüceltir, sinirlerini çelik şeklinde yapar, bir bakıma gücüne güç katar, yeter ki korkmak yerine savaşmayı seçenlerden olun.

OYUNCULARI MOTİVE ETMESİNİ BİLDİ

Kendi inanılmış olduğu doğrulara yeni-eski bütün oyuncularını inandırdı. Kendisine güvenilmesi niteliğinde genç olanların geleceğe doğru sağlam adımlar atacağını, zirveye çıkıp geri düşmüş olanlar ise tekrar zirveyi göreceğini söyleyerek oyuncularının kendine ve hocalarına olan inancını sağlamlaştırdı.

Cenk Tosun da tam zamanında geldi ve Kartal’ın gücüne güç kattı ve Siyah Beyazlı takım Beşiktaş’ın Başkanı Ahmet Nur Çebi de manzaranın tam olarak farkında.

Bu nedenle bütün topluluğun motivasyonunu bozacak olan kontrat konusunu hemen halletmek için düğmeye bastı. Sonra, Kartal oldukça daha sıkı bir yumruk halinde saldıracak rakiplerine.