SHELTON’A VEDA

Luton Shelton. Bir dönem ülkemizde Karabükspor forması giyen Luton Shelton 22 Ocak itibariyle ALS hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. 35 yaşındaki Jamaikalı futbolcu 2018’de futbolu bırakmıştı. Futbolu, başladığı kulüp olan Harbour View ‘de bırakmak için 2016-2017 yılında 1 maçlığına Harbour forması giyen Shelton futbol hayatını noktaladı.

KARİYER

Luton Shelton aktif futbolculuk hayatına 2003 yılında ülkesinin Harbour View takımında başladı. 3 yıl Harbour View forması giyen Shelton 43 maça çıktı. 43 maçta 44 gol atarak müthiş bir performans ortaya koyan Jamaikalı Avrupa’nın dikkatini çekti.

İsveç’in Helsinborg takımı 1 milyon Euro karşılığında Shelton’ı 2005 yılında transfer etti. Helsinborg’da 19 maça çıkan Jamaikalı forvet oyuncu 9 gol kaydetti. Bu performansıyla İngiltere’nin Sheffield United takımına 2.7 milyon Euro’ya transfer olan golcü oyuncu İngiliz takımında beklentilerin altında kaldı.

Sheffield United’da da 19 maça çıkan Luton Shelton 1 gol kaydedebildi. İngiliz kulübü Shelton’ı, Norveç’in Valeranga takımına 2008 yılında 750 bin Euro bonservis bedeliyle sattı. Valeranga da oyuncuyu Danimarka’nın Aalborg takımına yarım sezonluğuna kiraladı.

Yarım sezonda 11 maça çıkan Shelton Dan kulübünde 1 gol attı. Tekrar Valeranga takımına dönen Jamaikalı futbolcu 3 sezon geçirdiği kulübünde 58 maçta 17 gol kaydetti.

2011 yılında ülkemizin Karabükspor kulübü Shelton’ı transfer ederek, oyuncunun Türkiye macerasını başlatmış oldu. 2 sezon formasını terlettiği Karabükspor takımıyla 48 maça çıkan Jamaikalı futbolcu 10 gol kaydetti.

2013 yılında Rusya’nın Volga takımına transfer olan Shelton, Volga adına 23 maçta 2 gol kaydetti. Luton Shelton Rus kulübünde ilk sezon 21 numaralı formayı giyerken ikinci sezon Karabük’ün plaka kodu olan 78 numaralı formayı alarak ülkemiz ve eski kulübü hakkındaki düşüncelerini ortaya koymuş oldu.

Futbolu, başladığı kulüp olan Harbour View ‘de bırakmak için 2016-2017 yılında 1 maçlığına Harbour forması giyen Shelton futbol hayatını noktaladı.

JAMAIKA

Luton Shelton. Bir dönem ülkemizde Karabükspor forması giyen Luton Shelton 22 Ocak itibariyle ALS hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. 35 yaşındaki Jamaikalı futbolcu 2018’de futbolu bırakmıştı.

Jamaika adına 74 kez sahaya çıkan Luton Shelton bu karşılaşmalarda 35 gol kaydetti. Bu gol sayısı ile Jamaike tarihinin en golcü futbolcusu durumunda bulunan Shelton en yakın rakibi Onandi Lowe’un 8 gol önünde bulunurken, vatandaşı Lowe’un da futbolu bıraktığı düşünülürse uzun yıllardır bu rekorun sahibi olarak anılacağı anlaşılıyor.