Son 3 Maçta Galip gelen Adana Demirspor ile Mağlup Olan Göztepe Karşılaşacak

Süper ligin ilk devresinin son haftası olan 19. Haftada son 3 maçtan mağlubiyet ile ayrılan Göztepe ve son 3 maçından galibiyet ile ayrılan Adana Demirspor. Son dönemde ve liginde genelinde elde ettikleri sonuçlar ile iki zıt takım performansı sergileyen takımlar karşı karşıya gelecekler. Göztepe son haftalarda oyununu oldukça geliştirdi ve çok pozisyona giren bir takım haline geldi.

Hem Adana Demirspor hem de Göztepe ligimizde pozitif futbol oynayan takımlar arasında burada en önemli nokta ise takımın başında olan teknik direktörlerin futbolun sadece savunmadan ibaret olmadığı hücum futboluna önem veren isimler olmaları. Günümüzde futbolun en büyük sorunlarından bir tanesi takımların savunmayı çok büyük öncelik olarak koyup beraberlik bize yeter mantığı ile zevksiz bir futbol ile futbolun ruhuna aykırı oyun ile sahada olmaları.

Futbol ile ilgili kurumlar bu beraberlik primi ve puanlaması konusunda bir düzenlemeye gittiği takdirde futbolun eski ruhu daha çok canlanacaktır Çünkü futbolda en kolay şey savunma yapmak.

26 Aralık Pazar günü saat 16:00’da hakem Atilla Karaoğlan yönetiminde Göztepe’nin ev sahipliğinde Gürsel Aksel Stadyumunda oynanacak.

Göztepe’nin Yaptıkları ve Yapabilecekleri

Göztepe bu sezon iyi bir futbol ortaya koysa da bazen şans bazen de rakibinin daha kaliteli olmasıyla sahadan galibiyet ile ayrılamadığı ya da beraberlik ile ayrılamadığı maçlar oldu. Göztepe bu sezon geride kalan maçlarda 18 maçın 3 tanesinden galibiyet ile ayrılırken 5 kez de beraberlik ile ayrıldı ve 10 maçtan ise mağlubiyet ile ayrıldı. Göztepe bu sonuçlar ışığında 14 puan toplamayı başardı ve küme düşme potasında 19. Sırada yer alıyor.

Nestor El Maestro elindeki kadroyu oldukça iyi kullanıp başarılı bir performans sergilerken kadronun kalitesi devre arası transfer döneminde arttırıldığında ve sene başında kendi kurmadığı kadro üzerine istediği oyuncu takviyelerinin yapılması ile daha da iyi bir takım görebilir ve küme düşme tehlikesini atlatıp süper ligde kalabilir.

Göztepe’nin orta saha ve kanat bek pozisyonlarında performansını arttırmak için ya oyuncuları geliştirmeli ya da bu bölgelere transfer yapılması gerekirken aynı zamanda stoper transferi de gerekiyor. Göztepe’nin yakaladığı pozisyonları gole çevirebilmesi için forvet ve kanat transferi de gerekiyor.

Vincenzo Montella’nın Takıma Etkisi

Adana Demirspor bu sezon ligimize yükselen takımlardan olurken oldukça başarılı bir performans sergiledi bunun en büyük mimarı Vincenzo Montella demek hiç yanlış olmaz.

Samet Aybaba sonrasında göreve gelen İtalyan teknik adamın takımı 8 galibiyet elde ederken 5 beraberlik aldı ve 5 kez de mağlubiyet ile ayrıldı.

Devre arasında savunmadaki zafiyeti azaltacak transferler gerçekleşirse daha da başarılı olabilir. Göstermiş olduğu bu performans ile ligin yeni ekibi 29 puan toplamayı başardı ve 5. Sırada yer alıyor.

Adana Demirspor yapabileceği transferler ile kadrosundaki oyuncularında sezon içerisinde performansını geliştirmeyi başardı. 31 yaşındaki Mario Balotelli’yi bile farklı bir şekilde kullanabiliyor ve onun klas ayağından yararlanabiliyor.