SPOR YASA TASARISI BİTMEK ÜZERE

SPOR YASA TASARISI BİTMEK ÜZERE

28 Ocak 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Adalet ve Kalkınma Partisi tarafınca hazırlıkları idame eden Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifinde sona geliniyor. Teklif taslağına göre kulüp başkanları ve yöneticileri bütçe dışı yapılan harcamalardan sorumlu tutulacaklar.

Türkiye Futbol Federasyonu’na tabi olan kurulların ise bağımsız hale getirilmesi planlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde faaliyet gösteren Spor takımlarının başkanları ve yöneticileri kendi dönemlerindeki mali yükten görevli olacak.

Yapılan bu yasa teklifiyle kulüplerde şirketleşmenin önü açılmış olacak. Altı ay ya da daha fazla süre boyunca hapis cezası almış olan kişiler kulüplerde idareci olamayacak.

TEKLİF MECLİSE SUNULACAK

Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifinde sona gelinmiş durumda. Medyada yer edinen haberler doğrultusunda, geçtiğimiz hafta meydana getirilen Çalıştay sonrası Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifi metni de şekillenmiş oldu.

Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasa Teklifi içerisinde bulunduğumuz futbol sezonu sona ermeden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması planlanıyor.

Spor kulüplerinin dernek statüsünden çıkarılıp şirketleşmesinin önünü açan düzenlemeye göre, yönetimlerin sorumlulukları artırılacak. Her idare kendi dönemine ait, bütçe dışı harcamalardan görevli olacak.

Teklif taslağına göre, altı aydan fazla hapis cezası almış veya affa uğramış olsa bile; devletin güvenliğine, anayasal düzene ve devlet sırlarına karşı işlenen suçlar ile yüz kızartıcı suçlardan hükümlü olanlar kulüplerin idare kademesinde vazife alamayacak. Kulüplerin denetimi amme eliyle yapılacak.

FEDERASYON KURULABİLECEK

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sonucu doğrultusunda, Türkiye Futbol Federasyonu’na bağlı Tahkim, Profesyonel Futbol Disiplin ve Merkez Hakem Kurulu bağımsız hale getirilecek. İllerde 15 kulüp birleşerek “Spor Kulüpleri Federasyonu”, ülke genelinde de minimum 30 federasyonun katılımıyla “Spor Kulüpleri Konfederasyonu” kurulabilecek.

Her federasyonun yönetiminde alakalı spor dalının ulusal sporcuları yer alacak. Türkiye Cumhuriyeti içerisinde faaliyet gösteren Spor takımlarının başkanları ve yöneticileri kendi dönemlerindeki mali yükten görevli olacak. Yapılan bu yasa teklifiyle kulüplerde şirketleşmenin önü açılmış olacak.

Altı ay ya da daha fazla süre boyunca hapis cezası almış olan kişiler kulüplerde idareci olamayacak.  Spor kulüplerinin dernek statüsünden çıkarılıp şirketleşmesinin önünü açan düzenlemeye göre, yönetimlerin sorumlulukları artırılacak.