‘’Sporcuların 3 Haftaya İhtiyacı Var’’

‘’Sporcuların 3 Haftaya İhtiyacı Var’’

7 Nisan 2020 Kapalı Yazar: MedyaSpor

This content has been archived. It may no longer be relevant

Türkiye’de ve dünyada hızla yayılan corona virüsü sebebiyle ülkemizde futbol, basketbol ve voleybol başta olmak üzere bütün lig maçları belirsiz bir süre ertelenmişti. Maçların ve spor faaliyetlerinin ertelenmesi sadece Türkiye’de değil virüsün etkili olduğu ve can kaybına neden olduğu bütün ülkelerde gerçekleşti.

Lig maçlarının ne zaman başlayacağının belli olmaması ve ligler başladıktan sonraki süreç ile ilgili olarak A Milli Futbol Takımı ve Basketbol takımı eski fizyoterapisti Fedai Topal açıklama yaptı. Fedai Topal covid-19 riskinin sona erip lig maçlarının başlamasıyla sporcuların fiziken ve ruhen buna hazır olamayacaklarını belirterek uzun süre sahalardan uzak kalan sporcuların kas sistemleri ve vücut oksijenlerinde eksiklikler meydana geleceğini ve bunun düzelmesinin uzun bir süre alacağını ifade etti.

‘’Kaslar Mücadele Edecek Konuma Gelmeli’’

Fedai Topal bu süreçte spor kulüplerinin evde yaptıkları antrenmanlarının takım halinde ve tesislerde yapılan antrenmanın yerine geçmeyeceğini sadece sporcuların formdan düşmemelerini sağlayacağını söyledi. Fedai Topal sporcuların lig başladığında hazır olmaları için en az 3 hafta önceden çalışmalara ve idmanlara başlamaları gerektiğini vurgulayarak sporcuların kaslarının mücadele edecek konuma gelmesi için bu sürenin gerekli olduğunu anlattı.