Sporda Taraftar Önemi

Günümüzde spor denilince akla futbol, basketbol vb. spor dalları geliyor fakat birçok insanın aklına Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi takımlar geliyor. Bunun nedeni ise spor faaliyetleri ve taraftarların içe içe olmasıdır. Spor kitlesini etkinlere sahil edebilme adına sporcular kadar çağımıza uygun organizasyonlar yapılmalıdır. Bu sayede sporda taraftarın gücü daha da aratacaktır.

Dünya çapınca milyarlarca insan için spor birleştirici bir güce sahiptir. Kuralları olan bir oyunda din, dil, ırk fark etmeden farklı insanlar bir arada oynayabilmektedir.

Bu nedenle spor dünyamız için önemlidir. Popüler kültür insanları birleştiren ve etkileyen diğer önemli bir unsur iken spor ile kıyaslandığında çok düşük yüzdelere sahiptir.

Yapılan araştırmalar sonucunda tahmini olarak insanların %5’i yaşamları boyunca dini inançların değiştirirken insanların sadece %2’si yaşamları boyunca tuttukları takımları değiştiriyor.

Buradan aslında takım tutmanın insanlar için ne kadar bağlayıcı bir nitelikte olduğunu görebiliriz. Taraftarların bu güçlü bağlılıklarının altında yatan ise takım, takımda yer alan sporcular ile kurulan bağlardır.

Müsabakalarda Taraftar İlgisi Önemli

Spor tüm dünyada geçerli olan bir dil gibi fakat seyircileri ve destekçileri olmadan bir hiç. Bu nedenle spor hayranlarının değişen ihtiyaçlarının karşılaşması gerekiyor. Buna en büyük örnek olarak covid-19 döneminde seyircisiz oynanan maçlar verilebilir.

Seyirci ile oynana maçlarda elde edilen skorlar ile seyircisiz oynan maçlarda elde edilen skorlar arasında büyük fark var. Sporcular desteklendiklerini görmeye, duymaya ve hissetmeye ihtiyaçları vardır.

İlgi Gören İsimler Tüm Dünyada Benzer

Peki spor izleyiciliğinde neden ilgi bitmiyor? Hangi ligler, takımlar, organizasyonlar ve sporcular uluslararası taraftarlar tarafından ilgi görüyor? Örnek olarak NFL takımları en iyi oyun kurucuları ile ABD’de izleyicilerin ilgisini en çok çeken takımlar oluyor.

Yapılan araştırmalarda taraftarlara 40’tan fazla spor ligi ve müsabakaları ile 500’den fazla takım, kulüp ve sporcuya yönelik ilgileri soruluyor. Küresel grupların spora yönelik ilgi alanlarındaki benzerlikleri ve farklılıkları bu şekilde ortaya çıkmış oluyor.

En çok izlenen spor organizasyonları, en iyi oyuncular ve bireysel oyuncular benzerlik göstermektedir. Genel olarak ülkelerden en çok ilgi gören sporcuların olimpik sporcular ve futbolcular olduğu görülüyor.