STARBALL TANITILDI

20. yılı kutlanan FINALE ISTANBUL 21 resmi maç topu Starball tanıtıldı. Topun üstündeki kabartmalı yıldızlarda kupa ve Istanbul 21 Final vurgusu yapılırken geçmiş turnuvalar, altıgenlerin içinde tarih ve kent bilgisinin olduğu ince kırmızı şeritlerle gösteriliyor.

20. sene özel edisyonu FINALE ISTANBUL 21, geçmişi ve bugünü tek bir yüksek performanslı topta birleştiren, son 20 senenin UEFA Şampiyonlar Ligi finalindeki bütün tasarımları içeriyor. 

Top, termal olarak bağlanmış altıgen paneller, üst üste binen yıldızlar ve dokulu kaplaması ile futbolculara kontrol, balans ve güvenilir bir tutuş sunmaya devam ediyor.

Sürdürülebilir tutkal içeren top, sahada daha çok duyarlılık için kusursuz bir yüzey ve geliştirilmiş bir ilk temas sağlıyor.

STARBALL’UN TARİHİ

Adidas Finale, Adidas tarafınca meydana getirilen bir futbol markasıdır. Adidas, 2000 senesinde Nike’ın resmi tedarikçisinin sözleşmesini devraldıktan sonrasında UEFA Şampiyonlar Ligi’nin şu anki resmi futboludur. Topun iç ve dış tasarımı, Adidas tarafınca üretilen öteki futbol toplarından alınan futbol teknolojilerindeki gelişimleri yansıtan değişikliklerdir.

Tanıtımı esnasında Adidas Finale ancak Şampiyonlar Ligi yarışmasının sonraki aşamalarında kullanıldı; Diğer Adidas topları da dahil olmak suretiyle ev sahibi takımın mahalli liginde çoğu zaman forma üreticisi ya da top tedarikçisi tarafınca sağlanan erken turlarda öteki topların görülmesi sıra dışı bir vaziyet değildi.

Bununla birlikte, 2006-07 yılları içinde Adidas Finale, 2009-10’da tanıtılan play-off turu ve peşinden öbek aşamaları da dahil olmak suretiyle yarışmanın bütün aşamalarında kullanıldı.

Toplar ek olarak öteki UEFA müsabakalarında da görülebilir. Bu toplar UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde de benzer grafiklerle ara sıra kullanılmaktadır.

TASARIM DETAYLARI

Şampiyonlar Ligi’nde her sürem topun üstündeki yıldızların rengi değişiyor. İlk top, 2000-01’de gümüştü, peşinden 2001-02’de siyah, peşinden 2003-04’te lacivert ve 2004-05’te kırmızı oldu. Bunu 2005-06’da aleni mavi izledi.

Gelecek sezonun topunun tasarımı bu sezonun finalinde kullanıldı. 2005-06 sezonunun çoğunda aleni mavi bir top kullanıldı, sadece Arsenal ile FC Barcelona içinde Stade de France, Paris’te düzenlenen finalde, Adidas + Teamgeist ile aynı panellere haiz bir topla değiştirildi sadece süslendi pembe yıldızlarla.

2006-07 sezonunda, topun kırmızı ve beyaz renkte kesilmiş gri yıldızları vardı ve Finale Athens topu, kraliyet mavisi ve beyaz ile krom gümüş metaliktir. 2007-08 sezonu için, top mandalina turuncusu ve gri süslemeli siyah yıldızlarla süslendi.

Moskova’daki 2007-08 sezonunun finalinde, top altın süslemeli gri ve kırmızı yıldızlardan oluşuyordu, topun kaplaması hala + Teamgeist ile aynıydı, sadece Adidas Europass’a dayanan PSC-Texture ile. 2008-09 sezonunda kullanılan maç topu siyah ve beyazdı ve yeşil süslendi. 2009-10 için, starball temelli paneller kullanılıyordu.