Statlar Tamamen Doluyor

Futbolun en önemli parçalarından birisi olan ve oyunun güzelliğine güzellik katan taraftarlar, tüm Dünya’yı etkisi altına alan COVID-19 virüsü nedeniyle uzun bir süre statta takımlarını desteklemekten mahrum kalmışlardı. Bu sezon aşılamanın artmasıyla birlikte riskin daha azalmasına paralel olarak 13 Ağustos’ta başlayan sezonda statlara %50 kapasiteyle taraftar alınmasına karar verilmişti. 27 Ekim tarihinde Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı kararla birlikte 9 Kasım 2021’den itibaren oynanacak maçlarda statlar artık tam kapasite dolacak.

Taraftarlar Geri Dönüyor

Dünya’yı tamamen sarsan COVID-19, bir dönem sosyal hayatımızı tamamen durdurmuştu. Hastalığın daha da artmaması için aşılama başlayana kadar mümkün mertebe insanların evde durmasını tavsiye eden uzmanlar spor müsabakalarına da ara verilmesini istemişti. Bu nedenle bir süre duran, başladıktan sonra da seyircisiz oynanmak durumunda kalan maçlara dair futbolcular başta olmak üzere futbolun tüm paydaşları yaptıkları maçlarda seyircilerin olmamasının oyunun zevkini düşürdüğünü ifade ediyorlardı. Oyunu oldukça özleyen seyircilerle alakalı bu sezon başlamadan önce alınan karar, %50 kapasiteyle statlarda bulunabileceklerini içeriyordu. Türkiye’de aşılamanın artması ve 12-17 yaş grubu vatandaşlara 7 Eylül 2021 tarihinde aşılamanın başlamasına istinaden alınan yeni kararla 9 Kasım 2021 tarihinden itibaren statların tam kapasite dolmasına izin verileceği açıklandı. Bununla birlikte pek tabii COVID-19 tedbirlerine ve önlemlerinin alınması konusunda kontrollerin devam etmesine de devam edilecek.

Stat Kapasiteleri ve Diğer Tedbirler

Hatırlanacağı üzere alınan kararın tam olarak uygulanıp uygulanamadığı konusunda çeşitli tartışmalar yaşanmıştı. Taraftarların stada girebilmesi için en az 2 doz aşı olmuş olması, COVID-19 hastalığını geçirmesi durumunda, en az 1 doz aşı olmuş olması ya da hastalığı geçireli 180 günden daha fazla olmamış olması gözetiliyor. Bu şartlara uymayan veya aşı olmak istemeyen vatandaşlara da en fazla 48 saat içerisinde yapılmış olan PCR testinde herhangi bir problem olmaması durumunda da stada girebilme izni veriliyordu. Ancak alınan bu kararla birlikte, PCR testi negatif çıkmış olsa dahi, 9 Kasım’dan itibaren tam kapasite dolacak statlarda bulaş riskini azaltmak adına yaş grubu fark etmeksizin aşı takvimini tamamlamamış kişilerin stada giriş yapmasına izin verilmeyecek. Hatırlanacağı üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde bu konuyla alakalı farklı kararlar alınmış, bazı ülkelerin federasyonları statların tam kapasite dolabilmesinin önünü açarken, bazı federasyonlar da tıpkı Türkiye gibi çeşitli kısıtlamalara gitmişti. Türkiye Futbol Federasyonu, yaptığı açıklamayla birlikte Temizlik-Maske-Mesafe kurallarına uyulmasına ve aşılama konusunda vatandaşların daha duyarlı olmasına yönelik çağrısını tekrarlarken alınan kararın yankılarının nasıl olacağı şimdiden merak konusu. TFF’nin futbola dair yaptığı bazı açıklamalarda denetleme konusunda yaşadığı eksiklik, yapılan hatalara yönelik sorumluluk kabul etmiyor oluşu gibi nedenler halk sağlığını ilgilendiren bir meselede tekrarlarsa, konuyla alakalı problemlerin büyüklüğü artabilir. Hatırlanacağı üzere TFF, geçtiğimiz sezon yaşanan çim problemlerinin üzerine eğileceğine dair sert açıklamalar yapmış ancak bu konuyla alakalı bir gelişme yaşanmamıştı.