Super Bowl’da 18 Yıl Sonra Şampiyon

Tampa Bay Buccasneers, 18 yıl sonra ilk kez NFL şampiyonluk mücadelesi Süper Bowl’da kazanan taraf oldu. Efsane oyuncu Tom Brady kendisin ait rekoru egale etmeyi başardı.

ABD’nin en büyük spor organizasyonlarından NFL şampiyonluk mücadelesi olan Süper Bowl’da Tampa Bay Buccaneers, 18 yıl sonra zafere ulaşan taraf oldu.

18 Yıl Sonra Gelen Şampiyonluk

Bu yıl 55’incisi düzenlenen mücadelede Tampa Bay Buccaneers, geçen yılın şampiyonu Kansas City Chiefs’i 31-9’luk bir skor ile mağlup etti. ABD’nin Florida eyaletinin Tampa ketindeki Raymınd James Stadı’nda oynanan final karşılaşmasında bu yıl normal sezonunun en iyi hücum takımı olan Chiefs sayı üretmekte zorlanan taraf oldu.

Karşılaşmanın ilk çeyreğini 7-3’lük skor ile önde tamamlamayı başaran Tampa Bay Bucaaneers ilerleyen dakikalarda oyunun kontrolünü bütünüyle ele aldı ve karşılaşmanın ilk yarısını 21-6 galip bir şekilde bitirdi.

Karşılaşmanın ikinci yarısına da etkili bir oyun sergileyerek başlayan Kansas City skoru 21-9’a getirdi fakat Tampa Bay Bucaaneeers, maçta önce 28-9 üstünlük sağladı daha sonra müsabakayı 31-9 önde tamamlayarak en son 2003’te elde ettiği şampiyonluk başarısının ardından tam 18 sene sonra Süper Bowl’da yeniden zafere ulaşmayı başardı.

En Değerli Oyuncu Brady

Bu yıl kariyerinin 10. Süper Bowl’unda mücadele eden Tampa Bay Buccaneers oyun kurucu Brady is 7. Süper Bowl zaferini elde etti ve bu alanda kendisine ait rekoru egale etti.

Daha önce New England Pariots takımı ile 20 yıl içinde Süper Bowl’da 6 galibiyet ve 3 yenilgi alan 43 yaşındaki Brady, ayrıca kariyerinin 5. Süper Bowl “En Değerli Oyuncu” ödülüne layık görüldü ve bu alanda rekor kırdı.

Ödülle ilgili bir konuşma yapan Brady, takım arkadaşları ile gurur duyduğunu ifade etti. Takımının güveninin tam olduğunu ve bunun olacağını bildiğini söyledi.

Süper Bowl’un kazanan en yaşlı antrenörü olan Tampa Bay Buccaneers’ın 68 yaşındaki baş antrenörü Bruce Arians da takımı ile gurur duyduğunu takımın kardeşler takımı olarak bir araya geldiğini ve bu başarıyı elde ettiğini söyledi. Tom Brady, NFL tarihinde en fazla Süper Bowl kazanan takımdan daha fazla şampiyonluğa ulaşmış oldu.