Süper Lig, Avrupa’yı Geçerek Zirvede Yer Aldı

Avrupanın ardından Türkiye’deki transfer dönemi de sona erdi. Türk kulüplerimiz yaşadığı ekonomik sorunlara rağmen yaptıkları transferlerle Avrupa liglerini geride bıraktı. Büyük paralar harcayan 4 büyükler Avrupadaki takımları geçerek bu alanda zirvede yer aldı.

Kulüp Başına 13,3 Futbolcu

Yaz transfer dönemi 8 Eylül itibariyle sona erdi. 4 büyüklerimiz kadrosuna 41 oyuncu katarken, ligimizde yer alan 20 kulüp toplamda 265 yeni transfer gerçekleştirdi. Bu sayılar Avrupadaki bir çok ligi geride bıraktı. Türkiye Ligi, kulüp başına 13.3 oyuncu transferi ortalamasıyla İspanya La Liga ve İngiltere Premier ligin üzerinde yer aldı.

Türk kulüpleri için transfer dönemi yine maliyetli geçti. 4 büyüklerin toplam borçları 17 milyar lirayı geçmesine rağmen harcama yapmaktan kaçınmadılar. Toplam 41 oyuncuya imza attıran 4 büyükler, 51 milyon Euro’luk kiralama ve bonservis bedeli ödediler. Bu tablo Avrupanın Elit 5 ligiyle karşılaştırıldığında, Süper Lig zirvede yerini aldı. Her sezon yayın gelirleri artış gösteren ve zorluk derecesi yüksek olan 20 takımlı İngiltere Premier Ligi, transfer ortalaması 5 olarak kayıtlara geçti.

Transfer’de Açık 42 Milyon Euro

İspanya La Liga’da kulüpler 6.75 ortalamayla dönemi tamamlarken, İtalya Serie A’da bu sayı 10,2 oldu. Almaya Bundesliga’da sezon sonunda sonuncu takım ile şampiyon takım arasında çok az farkla gelir düzeyi olmasına rağmen ligdeki ortalama transfer sayısı 7,3 olarak kayıtlara geçti. Fransa Ligue 1’de PSG’nin birçok oyuncuyu kadrosuna katmasına rağmen, oradaki sayı ise 6,35 oldu. Premier lig ve La Liga’daki 40 takım 236 transfere imza atarken, Süper Ligdeki 20 takım 265 oyuncuyu kadrosuna kattı ve ortalama 13,3 oyuncu transfer etti. Avrupa’nın 5 büyük ligiyle kıyaslandığında bu rakamların oldukça fazla olması birçok otorite tarafından eleştirildi.

Ligimizde bulunan 20 takım transfer dönemi boyunca 71 milyon Euro harcadı. Takımlarımız bu dönemde 29 milyon Euro gelir elde etti. Görülen tabloda kulüplerimizin transfer açığı 42 milyon Euro olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de transfer gelirlerinin geçmiş yıllara göre oldukça azalması, birçok Türk futbolseverin dikkatini çekti.