Süper Lig’de Anadolu Takımları Ligi Götürüyor

Süper Lig’de Anadolu Takımları Ligi Götürüyor

23 Aralık 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Süper Lig tarihinin en ilginç sezonlarından biri olarak şimdiden tarihe geçen 2021/2022 sezonunda Anadolu takımlarının başarılı performansları göze çarpıyor. Türk futbol tarihinin en başarılı Anadolu takımı olan Trabzonspor en yakın rakibinin 9 puan önünde liderliğe devam ederken, kendisine en yakın rakibi de bir diğer Anadolu takımı Konyaspor.

Konya, Hatay, Adana Demir, Alanya gibi takımların hem iç hem dış sahada gösterdikleri başarılı performanslara, Rize ve Gaziantep’in iç sahada şahane dış sahada kötü performanslarını ve 3 Büyüklerin korkunç derecede kötü performanslarını ekleyince, ligin sonu tamamen tahmin edilemez bir hal alıyor.

Süper Lig’de Anadolu Takımlarının Yükselişi Sürüyor

Süper Lig’de 18’inci hafta maçları oynanmaya devam ederken, hem futbol hem de skor anlamında Anadolu takımları ligi izlenebilir kılıyor. Fenerbahçe’nin ve Beşiktaş’ın teknik direktörleri ile yollarını ayırdığı, Galatasaray’ın ise 7 maç üst üste kazanamadığı ve teknik direktör Fatih Terim’i sorgulamaya başladığı bir dönemde ligin lokomotifi olan Anadolu takımları ligi taşımaya devam ediyor.

Hem iyi yönetim hem de iyi teknik direktörlerle yönetilen kulüpler olan Trabzonspor ve Konyaspor ilk iki sırayı paylaşırlarken, bu sezon yükseldiği ligde 18’inci hafta sonunda 5’inci sıraya kadar yükselen Adana Demirspor ve son haftalarda performansı düşmesine rağmen 6 ve 7’inci sıralarda yer alan Hatayspor ve Alanyaspor ligin kalitesine katma değer katıyor.

Bu haftanın oynanan maçları arasında en dikkat çekici sonuçlarından birisine imza atan Adana Demirspor, kendi sahasında ağırladığı Galatasaray’ı kaliteli bir oyunla 2-0 mağlup etmeyi başararak, sezonun genel özetini ve takımların bulunduğu durumların halini tekrardan kanıtlamış oldu.

Süper Lig’de İyi Futbolu İyi Hoca Oynatır

Oyunun genel geçer kurallarından birisi olan “İyi futbol iyi futbolcuyla oynanır.” kuralı, futbolun değişim ve gelişim gösterdiği şu dönemlerde “İyi futbolu iyi hoca oynatır.” olarak değiştirilse çok da itiraz çıkmaz. Ligin son şampiyonu ve kağıt üstündeki en güçlü 2-3 kadrosundan birine sahip olan Beşiktaş’ın durumu, birçok transferle kadrosunu güçlendiren Fenerbahçe’nin ve yatırım yaptığı oyuncularını ligde değerlendirmeyi başaramayan Galatasaray’ın hali bu durumun en net göstergelerinden birisi.

Pek tabii ne Beşiktaş’ın eski teknik direktörü Sergen Yalçın, ne Fenerbahçe’nin eski teknik direktörü Vitor Pereira ne de Galatasaray’ın efsane teknik direktörü Fatih Terim kötü hocalar olarak nitelendirilemez ancak bu 3 hocanın da formsuzluğunun takımlarını ne kadar etkilediği ortada.

Bununla birlikte Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı’nın da güçlü bir kadroya sahip olmakla birlikte kadronun üstünde sonuçlar aldırdığını söyleyerek ona ayrı bir parantez açmak ve kadro kalitesi 4 büyük takımdan çok daha geride olan ancak onlardan çok daha iyi performanslar gösteren ve sonuçlar alan Konya, Hatay, Adana Demir, Giresun, Sivas gibi takımların hocalarına da bir şapka çıkarmak futbolseverlerin ödevleri arasında yer almalı.

Bu hocalar arasında çok farklı bir yerde duran ve şimdiden rekorlar kırmaya başlayan Emre Belözoğlu ise, Aykut Kocaman’dan aldığı kadroyu üst sıralara taşıyarak bu iyi ve formda hoca olmanın nasıl bir getirisi olduğunu her hafta gösteren bir teknik adam.