SÜPER LİG’DE DÖNGÜ HALİNE GELEN TEKNİK DİREKTÖR KONUSU

Geçtiğimiz sezon Süper Toto Süper Lig’de teknik direktör konusu adeta bir kabus oldu. Teknik direktörlerin değişmediği takım sayısı sadece 5 takım ile sınırlı kaldı. Geri kalan tüm takımlarda kısır döngü gibi teknik direktörler değişti durdu.

Bazı teknik hocalar ve ekipleri sürekli farklı takımlara giderek birkaç maçta olsa neredeyse Süper Lig’de yer alan tüm takımlar ile sahaya çıkmayı başardı. Oldukça yoğun ve yorucu bir sezon geçiren Süper Lig’de teknik direktör konusunda en az transferler kadar yoğun ve yorucu oldu.

Her takım kendi ruhuna ve kendi başarısını daha da perçinleyecek isimler ve ekipleri ile çalışmak istedi. Bu yüzden bazı takımlarda teknik direktör değişikliği çok olağan oldu ve neredeyse bir süre teknik direktör değişikliği haberlerini okuduk. Bazı takımlar için değişen teknik direktörler iyi gelse de bazı takımlar için çok da başarılı adımlar olmadı. Bu yazımızda da Süper Lig’de değişen teknik direktörlerin ev sahipliği yaptığı bazı takımları inceledik.

Başakşehir

2020-21 sezonunda Başakşehir ile lig şampiyonluğu yaşayan Okan Buruk, Ocak ayının sonlarında görevinden ayrıldı. Başakşehir, Okan Buruk’tan sonra teknik direktör Aykut Kocaman ile anlaştı.

Yeni Malatyaspor

26. haftada 2-0 önde götürdüğü maçta Konyaspor’a 3-2 mağlup olan Yeni Malatyaspor’da Hamza Hamzaoğlu ile yollar ayrıldı. Yeni Malatyaspor, Hamzaoğlu’ndan sonra takımı 2016-17 sezonunda Süper Lig’e çıkaran İrfan Buz ile anlaştı.

Fatih Karagümrük

2019-20 sezonunda takımı Süper Lig’e çıkaran Şenol Can, 30. Hafta sonasında Fatih Karagümrük’te ayrıldı. Şenol Can’ın takımdan ayrılmasından sonra Fatih Karagümrük, Alanyaspor’da Çağdaş Atan’ın yardımcılığını yapan genç teknik direktör Francesco Farioli ile anlaştı.

Fenerbahçe

Sezona büyük umutlarla başlayan Fenerbahçe, ligin 31. Haftasının sonundaki milli takım ile Erol Bulut ile yollarını ayırdı. Fenerbahçe’yi sezon sonuna kadar sportif direktör Emre Belözoğlu çalıştırdı.

Çaykur Rizespor

Çaykur Rizespor, sezona başladığı Hırvat teknik adam Stjepan Tomas ile yollarını 19. Haftanın sonunda ayırdı. Çaykur Rizespor, Tomas’tan sonra Sumudica ile anlaştı ancak Rumen teknik direktör, Rize’de 7 hafta görev yapıp takımdan ayrıldı. Çaykur Rizespor, Sumudica’nın ayrılmasından sonra Bülent Uygun ile 1,5 yıllığına anlaştı.