Süper Lig’de Maçlar Tam Kapasite Oynanacak

Dünyayı saran ve uzun süre etkisi altında kaldığımız KOVİD – 19 nedeni ile dünya da futbol maçları uzun süre seyircisiz olarak oynanmaya devam etmişti.

Yeni sezon ile ülkemiz de bu kademeli olarak ilk önce %50 kapasite ile karşılaşmalara seyirci alınması kararlaştırılırken 9 kasım’ dan itibaren Süper lig profesyonel ligler ‘ de stadyumlara artık % 100 kapasite ile seyirci alma kararı çıktı.

9 KASIM’DAN İTİBAREN TAM KAPSİTE

Türkiye Futbol Federasyonu aldıkları yeni kararlar ile TFF Sağlık Kurulu ile görüşmeleri doğrultusunda KOVİD – 19 ile ilgili tüm sağlık tedbirlerine uyulması şartı ile bu şartlar; yaş grubu fark etmeksizin aşı takvimini tamamlamamış kişilerin artık stadyumlara girişleri tamamen engellenmiştir.

Aşı olamamış kişiler bile PCR testi ile gire bildikler karşılaşmalara artık aşısız kimsenin girişine izin verilmeyecek. KOVİD – 19 hastalığını geçirip üzerinden 180 günü de geçmiş olan kişilerin sağlık bakanlığı tarafından saplanan aşılardan en az 1 doz aşı olup bu aşı takvimi tamamlayan kişiler girişlerine izin verilecek.

Stadyumlara ‘ da giriş ve çıkışlara da müsabaka içerisinde maske ile karşılaşmaya takip etmeleri gerekecek.

STADYUMLARIN KAPISI ARTIK %100 AÇILDI

Bu sezon Süper lig 13 Ağustos ‘ da % 50 seyirci kapasitesi ile açılmış olmuştu. Kulüpler için oldukça zorlu bir süreç ile karşı karşıya kaldıkları bu süreçte yeni sezonun da % 50 kapasite ile açılıyor olması futbol kulüplerine az da olsa mali açıdan gelirlerinde bir miktar artışa da neden olmuştu.

Ancak % 50 kapasite ile birlikte büyük kulüpler hariç Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor dışında bu kapasiteye ulaşa bilen başka hiçbir kulüp zaten normal şartlar altında bile yoktu. Bu büyük kulüplerin birbirleri ile oynadıkları karşılaşmalar dışında da %50 kapasitenin tamamının dolmadığı maçlar vardı.

Anadolu kulüplerinin ise bu sayılara ulaşması zaten oldukça zor bir ihtimal olurken ancak büyük takımlar ile olan karşılaşmalarında seyirci ilgisi biraz daha farklı oluyor. Anadolu da bir çok yeni stadyum eskiye göre ulaşımı, stadyumda ki imkanlar, üstü kapalı yağmur da ıslanma problemi olmayan, bilete daha kolay ulaşım imkanı varken gene de üst sıralardan kopmuş Anadolu takımlarının stadyumlar dan uzaklaşmaları bu karar da seyircisi zaten tribünlere gelmeyen taraftarlar için bir farkı faydası olmayacaktır.

Bu alınan kararın en çok isine yarayacak olan tabi ki hariç Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor’un faydasına olacaktır. Bu kulüpler yaptıkları maç bilet satışları ile ancak takımlarının iki deplasman maçı giderlerini karşılaşmasına neden olacak.

Tabi ki sadece bilet satışları üzerinden elde edecekleri gelirler de artış olmayacak. Maç günü gelirlerinde, lisanslı ürünleri almak isteyen taraftarlar kulüplerine ekstra gelir de sağlayacak olmaları ile birlikte yeni sponsorluk sözleşmelerine de kapıyı açacaktır.